Boya hassasiyetli güneş pilleri için D-π-D türevli ftalosiyaninlerin sentezlenmesi, spektroskopik ve elektriksel özelliklerinin incelenmesi
The synthesis of D-π-D derivated phthalocyanines for dye-sensitized solar cell, investigation of spectroscopic and electrical properties
  1. Tez No: 409720
  2. Yazar: KAAN ÇAKTI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Ftalosiyanin bileşiklerinin son zamanlarda hem bilimsel çalışmalarda hemde endüstriyel uygulamalarda yoğun ilgi çekmeleri, sahip oldukları etkileyici renkleri, ftalosiyanin halkasına ait 18 π elektron sistemi, periferal veya periferal olmayan konumlardaki sübstitüentlerin çeşitliliği ve merkez metal katyonlarının farklı özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Tüm bu özellikler ilgi çekici optik özellikler sağlamaktadır. Ayrıca yapısal ve koordinasyon özelliklerinden dolayı ışık yayan diyotlar (LED), güneş pilleri, elektrokatalizörler, elektrokromik aygıtlar, fotohassaslaştırıcılar gibi birçok alanda kullanım imkanı bulmaktadır. Organik madde esaslı güneş pillerinde (DSSCs) çok çeşitli sınıflara ait boya özellikte maddeler kullanılmaktadır. Porfirinler, porfirazinler, ftalosiyaninler, polipiridinler, kumarinler, indolinler, trifenilaminler, konjüge polimerler, fluorene bu sınıflar içinde yer almaktadır. Bu maddelerin, elektronik olarak görünür bölgede sahip oldukları yüksek absopsiyon katsayısı (ε > 105 M−1 cm−1) çok önemlidir. Bu tez çalışmasında 4-(Difenilamino) benzaldehid substitüe grubu içeren D-π-D özellikli yeni nikel, kobalt, rutenyum ve çinko ftalosiyanin komplekslerinin sentezi gerçekleştirildi. Sentezlenen bileşiklerin diğer önemli özelliklerin yanında DSSCs uygulamaları için yüksek molar soğurma katsayılarına sahip oldukları görüldü. Molekülde elektron verici (D) grup olarak trifenilamin ve diğer elektron verici (D) olarak ftalosiyanin grubu bulunmaktadır. Bu maddelerde elektron hareketini π-konjugasyonu ile sağlayan imin grubu ile bulunmaktadır. Sentezlenen tüm komplekslerinin yapısı elementel analiz, FTIR, UV-vis, H-NMR, Fluoresans ve MS ile aydınlatıldı. Ayrıca, güneş pili üretimleri ve karakterizasyonları için ITO üzerine kaplanan maddelerin önce karanlık ortamda daha sonra ışıklı ortamda pil akım voltaj ölçümleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Recently the phthalocyanine compounds both in the scientific intense interest in attracting industrial applications, impressive color they have, of the phthalocyanine ring 18 π electron system, a variety of substituents in non-peripheral or peripheral location and the center is due to the different characteristics of the metal cation. All these features provide interesting optical properties. In addition, structural and coordination due to the properties of light emitting diodes (LEDs), solar cells, electrocatalysts are, electrochromic devices, which find use in many areas, such as the possibility of photosensitiser with. Solar cells based on organic materials (dsscs) materials are used in a wide variety of paint feature class. Porphyrins, porphyrazines, phthalocyanines, polipirid, coumarins, indolines, triphenylamine days, conjugated polymers, fluorene is located in these classes. These substances, they have higher the absorption coefficient in the region appear electronically (ε> 105 M-1cm-1) is very important. In this thesis of 4-(Diphenylamino) benzaldehyde containing substituents D-π-D features new nickel, cobalt, ruthenium and zinc phthalocyanine synthesis was performed complex. Besides other important properties of the synthesized compounds it was found to have application for dsscs high molar absorption coefficient. Electron-donor molecules (D) and other electron donating triphenylamine as a group (D) are group's phthalocyanine. This material enables the movement of electrons in the π-conjugation are the imine group. The structure of all synthesized complex, elemental analysis, FTIR, UV-vis, H-NMR and MS were illuminated with fluorescence. In addition, to solar cell production and characterization of the coated material on ITO in the darkness before the light conditions then current battery voltage measurements were performed.