Biberde (Capsicum annuum L.) aşılamanın erkencilik, verim ve kalite üzerine etkileri
Effects of grafting on early and marketable yield and quality of pepper (Capsicum annuum L.)
- Tez No: 430304
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜREYYA ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kocaeli koşullarında, 2014 yılı ilkbahar-yaz yetiştirme döneminde, açıkta yürütülen bu çalışma ile biberde aşılamanın erkencilik, verim ve kalite üzerine etkilerininin araştırılması ve Kandıra ilçesi geleneksel yerli biber yetiştiriciliğinde aşılı fide kullanımı yaklaşımına katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Aşılı fide kullanımının erkenciliğe etkilerini inceleyebilmek için çeşit ve anaçlara ait tohumlar 3 farklı zamanda ekilmiştir. Bölgeye has bir çeşit olan Kandıra, bir ticari anaç olan Scarface F1; bir ticari biber çeşidi, Mert F1 ve kendi üzerine eğik aşı yöntemi ile aşılanmıştır. Aşı tutma ve yaprak dökme oranı yanında, dikime hazır fidelerin çeşitli özellikleri ve hasat sonu itibari ile de erkencilik, verim ve meyve kalitesi ile ilgili ölçüm ve değerlendirmeler yapılmıştır. Aşı tutma ve yaprak dökülme oranları arasındaki farklar istatistiki bakımdan anlamlı bulunmamıştır. Hasat sonu itibarı ile değerlendirilen kriterlerde ekim zamanının etkisi, erkenci meyve verimi hariç, istatistiki olarak önemli bulunmamıştır. Aşı kombinasyonlarının verim üzerine etkisi önemli bulunmuş ve Scarface F1 anacı üzerine aşılanan Kandıra çeşidinden diğer aşı kombinasyonlarına göre daha yüksek toplam verim elde edilmiştir ancak, erkenci ve pazarlanabilir verim bakımından aşılanmayan bitkilere göre bir üstünlük sağlanamamıştır. Kandıranın kendi üzerine aşılanması durumunda elde edilen değerlerin aşılanmayan bitkilerden bile düşük olduğu görülmüştür. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; a) uygun anaç seçimi ile Kandıra biberinin verimi üzerine olumlu etki sağlanabileceği, bu amaçla b) bu biber çeşidine uygun anaçların belirlenmesi ve c) aşılı fide kullanımının maliyetleri, diğer tarımsal sonuçları ve kazanımları ile ilgili yeni araştırmaların yapılmasına gerek olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Due to the investigate the effects of grafting on early and marketable yield, and quality of pepper and conribute to conventional pepper growing practices by gaining a better understanding on prospects and restrictions of using grafted seedling in this region, non-grafted and grafted pepper plants of Kandıra, a local pepper variety, were evaluated in open field conditions in Kocaeli, in spring-summer growing period in 2014. Seeds of rootstocks and scion were sowed on three different date. Kandıra seedlings were grafted either on Scarface F1, a commercial pepper rootstock or on Mert F1, a commercial pepper variety, or self-grafted using slant-cut grafting method. In addition to survival and defoliation rate, some seedling characteristics and yield and quality of crop at the end of the harvest period were evaluated. There were no significant differences among the scion/rootstock combinations with regard to survival and defoliation rates of seedlings. The effect of sowing time on yield and quality of pepper crop, except from early yield, were not significant. While the effects of scion/rootstock combinations on total yield were significant and Kandıra/Scarface F1 grafting combination resulted in higher yield than the other grafting combinations, marketable and early yield of Kandıra/Scarface F1 grafting combination was similar to non-grafted plants. In addition, self-grafted Kandıra gave the lower yield than those of ungrafted ones. It was concluded that, a) improving effect of grafting on yield of Kandıra variety can be achieved by suitable rootstock, therefore b) there is a need for further investigations aiming to selecting suitable rootstock type and c) to the cost of using grafted seedling and to other agronomical aspects