Endemik Beyşehir Kababurun balığı,Chondrostoma beysehirense (Bogutskaya, 1997) üzerine sitogenetik araştırmalar
Cytogenetic studies on endemic Beyşehi̇r nase, Chondrostoma beysehirense (Bogutskaya, 1997) i̇n Beyşehi̇r Lake
- Tez No: 430316
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, Beyşehir Gölü'ndeki Kababurun Balığı, Chondrostoma beysehirense'nin 10 örneğine standart giemsa boyama, gümüş NOR (Ag-NOR) boyama ve C-bantlama uygulanarak, onların ayrıntılı sitogenetik özellikleri araştırılmıştır. Diploid kromozom sayısının 50 ve kromozom karyotip analizinde kromozomların ise metasentrik, submetasentrik/subtelosentrik ve akrosentrik olduğu tespit edilmiştir. Morfolojik olarak farklılaşmış eşey kromozomları tespit edilememiştir. Altıncı submetasentrik kromozomun kısa kolunda ikincil bir boğum gözlenmiştir. Bazı kromozomlarda sentromerik ve perisentromerik C-bantlara sahiptir ve altıncı submetasentrik kromozom çiftinin kısa kolunun tamamının C-pozitif olduğu belirlenmiştir. Altıncı submetasentrik kromozom çiftinin kısa kolunda aktif NOR bölgeleri gözlemlendi ve bu aktif NOR'lar ile C-heterokromatinin ilişkili olduğu bulunmuştur.Bu NOR incelenen tüm örneklerde kaydedilmiştir ve homolog kromozomların her ikisi de homomorfiktir. Gelecekte Chondrostoma türlerinin sistematiği moleküler ve FISH tekniği ile daha iyi anlaşılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, conventional giemsa staining, Ag-NOR and C-banding were applied to ten specimens of Beysehir nase, Chondrostoma beysehirense in Lake Beysehir and their detailed cytogenetic properties were investigated. The diploid number of chromosomes was 50 and the chromosomes in karyotypes were distinguished as metacentric, submetacentric/subtelocentric and acrocentric. Morphologically differentiated sex chromosomes could not be recognized. A secondary constriction was observed on the short arm of the sixth submetacentric chromosome pair. Some chromosomes had centromeric and pericentromeric C-bands and the short arm of the sixth submetacentric chromosome pair was entirely C-positive. The active NOR was localized on the short arm of the sixth submetacentric chromosome pair and this active NOR was associated with a large C-heterochromatin region. This NOR was recorded in all specimens examined and it occurred always in the homomorphic state on both homologous chromosomes. Systematics of Chondrostoma species will be better understood by using both molecular and FISH techniques in the future.