Farklı dolgu maddeli pvc kompozit malzemelerinin üretimi ve özelliklerinin incelenmesi
Preparation and investigation of pvc composites including different fillers
- Tez No: 430315
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN DEVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Yapılan bu çalışmada; farklı dolgu maddelerinin polivinil klorür (PVC) kompozit malzemelerin termal ve fiziko-mekanik özellikleri üzerine etkileri incelenmiştir. PVC kompozit malzemeler, endüstriyel ölçekte üretim yapabilen bir ekstrüzyon makinesinde hazırlanmıştır. PVC kompozit malzemelerin üretiminde kütlece farklı oranlarda kalsiyum karbonat (CaCO3) ve kütlece farklı oranlarda (%6, %9, %12, %15) baryum sülfat (BaSO4), karbon siyahı (KS), kaolin ve yer fıstığı kabuğu (YFK) dolgu maddesi olarak kullanılmıştır. Ayrıca CaCO3 ile diğer dolgu maddeleri %50 oranında karıştırılarak farklı kompozit malzemeler üretilmiştir. Elde edilen numunelerin analiz değerlerinin yorumlanmasında sektörde standart dolgu maddesi olarak CaCO3'ün kullanıldığı numuneler referans alınmış olup sonuçlar birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Hazırlanan kompozitlerin termal ve fiziko-mekanik özelliklerinin karakterizasyonunda yoğunluk tayini, kalıcı termal uzamanın tayini, termal stabilite tayini, vicat yumuşama sıcaklığı (VYS) tayini, soğukta darbe mukavemet tayini, kaynaklı köşe mukavemet deneyi, charpy darbe mukavemet tayini, sertlik (Shore D) analizleri uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre kullanılan dolgu maddeleri, profillerin termal dayanımında artışa neden olurken darbe mukavemeti değerlerinde düşmeye neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of various fillers on thermal and physico-mechanical properties of polyvinyl chloride (PVC) composites were examined. PVC composite materials were produced by an industrial scale extruder. During the production of PVC composite materials, different amounts calcium carbonate (CaCO3) and barium sulphate (BaSO4), carbon black (CB), groundnut hull (GH) (6%, 9%, 12 %, 15 %) were used. Furthermore, different composite materials were produced by the mixture of CaCO3 and other fillers in amounts of 50%, respectively. In the assesment of the analysis, the samples containing CaCO3 were taken as referance samples and the other results were compared with each other. In the characterization of properties of the composite materials prepared, density, heat reversion, thermal stability, vicat softening temperature, impact resistance at low temperature, weldability, charpy impact resistance, hardness (Shore D) tests were implemented. According to the results obtained, fillers used have increased the thermal resistance of PVC composite materials, on the other hand partly decreased the physico-mechanical resistance of them.