Geleneksel Boyabat evleri
Boyabat traditional houses
  1. Tez No: 430323
  2. Yazar: PINAR SELİMOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARİFE DENİZ OKTAÇ BEYCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Anadolu'nun her köşesine var olduğu alana özgü kültür, iklim, coğrafi özellikler ve yapı malzemelerini yansıtan kendine has kimliklere sahip konut tiplerine rastlamak mümkündür. Değişen kültürel değerler, ilgisizlik, çarpık yapılaşma, nüfus artışı vb. sebeplerle yok olma tehlikesi bulunan geleneksel konutların korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması gerekmektedir. Bu amaçla hazırlanan çalışma, dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümünde amaç ve metot anlatılmıştır. İkinci bölümde ilçenin tarihsel gelişimi, tarihi yapıları ve coğrafi özellikleri anlatılarak ilçe hakkında bilgi edinilmesi sağlanmıştır. Üçüncü bölümde, Geleneksel Boyabat Evleri'nin genel özellikleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde çalışma alanı içeresindeki evlerin genel yerleşim özellikleri, plan ve cephe özellikleri, malzeme ve yapım teknikleri ele alınarak, bu yöredeki konutların tipolojik verileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is possible to encounter house types possessing identities which reflect the climatic and geographical characteristics and construction materials unique to their region on every corner of Anatolia. The traditional houses should be protected and transferred to the next generations since they face a danger of extinction due to several reasons such as changing cultural values, irregular settlement, and overpopulation. The present study, carried out to that end, is composed of four chapters. First chapter presents the aim and method of the study. Second chapter provides information about the town focusing on the historical development of the town, its historical structures and geographical features. General characteristics of the Traditional Boyabat Houses are given in the third chapter. Fourth chapter deals with the general layout features of the houses located in the study area providing details on their plan, frontages, construction techniques and materials and presents typological data of these houses.