Sinop-Boyabat çevresindeki çerçeveli tezgahta uygulanan dokumalar
Textures applied on the bench with Sinop-Boyabat framed
- Tez No: 701554
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moda ve Tekstil Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moda Tekstil Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Dokumacılık sanatı, insanoğlunun tarihsel dönemde ortaya koyduğu çok eski sanat dalları arasında yer almaktadır. Dokumacılık sanatı insanoğlunun yaşamlarını sürdürdüğü bölgelere has kültürün ortaya çıkmasında önemli rol oynamıştır. Tarih öncesi devirlerden beri dokuma için çeşitli hayvan ve bitki içerikli kaynaklardan yararlanılmıştır. Pamuk, keten ve kenevir gibi bitki lifleri yıllarca başlıca naturel tekstil kaynaklarımızdan olmuştur. Bu bitkisel lifler el dokumacılığında da yoğun olarak yararlanılan materyallerden olmuştur. El dokumacılığı insanların gereksinimlerini karşılayarak bugünlere kadar kaybolmadan gelen önemli sanatlarımızdan biridir. Anadolu'daki geçmişten gelen bu köklü el dokumacılığının önemli yerlerinden biri de Sinop ve çevresidir. Sinop da bulunan Boyabat ve Durağan ilçesinde yöreye ait iki farklı dokuma örneği görülmektedir. Boyabat ilçesinde dokunan çember ve Durağan ilçesinde dokunan mahrama ve peşkir el dokumacılık sanatının önemli örneklerindendir. Bu çalışmada Boyabat ve Durağan ilçelerinde geçmişten günümüze gelen bu dokumalar incelenmiştir. Bu yerleşkelerde özellikle alan araştırması yapılıp kullanılan materyal, teknik ve motifler nitelikleri ile sunulmuştur. Bu çalışmada el dokuması olarak dokunan mahrama ve peşkirin benzer özellik gösterdiği anlaşılmıştır. Eski devirlerde günlük yaşamda el ve yüz kurulamak için el yüz havlusu olarak yararlanmak için dokunan peşkirin, mahrama dokumasına göre daha uzun, ince ve gevşek dokunduğu saptanmıştır. Bununla beraber bu iki dokumanın ortak özelliği, kısa kenarlarının renkli ipliklerle geleneksel motiflerin işlendiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The art of weaving is one of the very ancient branches of art that man has created in the historical period. The art of weaving has played an important role in the emergence of culture that is unique to the regions where man lives. Since prehistoric times, various animal and plant-content sources have been used for weaving. Plant fibers such as cotton, linen and cannabis have been one of our main natural textile sources for years. These herbal fibers have also been made from materials that are used extensively in hand-weaving. Hand-weaving is one of our most important art that meets the needs of people and has come to this day without loss. Sinop and its surroundings are one of the key parts of this ancient hand-weaving that comes from the past in Anatolia. There are two different examples of local tissues in Boyabat and Durağan district in Sinop. He is one of the most important examples of the art of Mahrama and Peshine hand-weaving that has been touched in the Boyabat district and Durağan district In this study, these docums from the past have been examined in Boyabat and Durağan districts. It's... In ancient times, it was determined that the advance, which touched to use as hand and face towels to dry hands and faces daily, was longer, thinner and looser than the texture of the mahrama. However, the common feature of these two textures was that the short edges were treated with colored yarns and traditional motifs.