Enerji yatırımlarında bütünleşik çok ölçütlü karar verme yaklaşımları ile proje seçimi
Integrated multi-criteria decision making approaches for project selection in energy investments
  1. Tez No: 430325
  2. Yazar: NAZLI CEREN ÇETİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET EMİN BAYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Ülkelerin devlet politikalarını belirlemesinde enerji vazgeçilmez bir unsur olmuştur. Dış kaynaklara bağımlılığı azaltmak için ülkeler kendi enerjilerini kendileri üretmek durumunda kalmıştır. Bu da enerji santrallerine yapılan yatırımın büyük bir önem kazanmasını sağlamıştır. Bu çalışmada kurulu kapasitenin, elektrik üretiminin arttırılması, enerji santrallerinin çoğalması, elektrik tüketiminin artması ve CO2 emisyonunun azaltılması olarak belirlenen 5 hedefi eş zamanlı olarak optimize eden çok amaçlı bir karma tamsayılı doğrusal programlama modeli kullanılmıştır. Tanımlanan modelde Türkiye'deki yenilenebilir enerji santralleri ve Türkiye'de en çok paya sahip fosil yakıt kaynaklı enerji santralleri dikkate alınarak çözülmüştür. Türkiye 2023 hedeflerinin sapma değerleri minimize edilmeye çalışılarak hangi santralin ne kadar arttırılması gerektiği bulunması hedeflenmiştir. Bu hedeflerin önceliklerinin belirlenmesi için de Liu ve Wang (1992)'ın bulanık sayılar için sıralama yaklaşımı kullanılmıştır. Ayrıca santrallerin çevreye verdikleri zarar, yatırım maliyetleri, alan gereksinimi, sağladığı istihdam ve açığa çıkardıkları CO2 emisyon miktarı temel alınarak oluşturulan görüntü kirliliği ölçütleri altında 5 farklı enerji santral tipinin Türkiye'deki yenilenebilir enerji santrallerinin yatırım planlamasında öncelik sıralaması yapılması için bulanık Analitik Hiyerarşi Süreçi (BAHS) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy has been essential factor on determining all countries' policy. The countries have been forced to produce their own energies to reduce foreign-source dependency. This has led the investments in power plants to gain a great importance. In this study, in this study multi-objective mixed integer linear programming model synchronously optimizing five targets determined by increasing the installed capacity, electricity production, proliferation of power plants, electricity consumption and reduction of CO2 emissions, has been used. Identified model has been solved by considering renewable power plants in Turkey and power plants originating from fossil fuel having most percentage in Turkey. By minimizing deviation values of Turkey 2023 targets, it has been aimed to find how much any power plant is needed to be increased. To determine the priority of these targets, Liu and Wang (1992)'s approach for ranking fuzzy numbers has been used. Besides, Fuzzy Analytic Hierarchy Process (FAHP) has been used for making order of priority in planning renewable power plants in Turkey for five different kinds of power plants under visual pollution criteria based on the amount of CO2 emissions, employment provided, area requirements, investment costs and environmental harm given by power plants.