Kendilenmiş cin mısır hatlarının morfolojik ve moleküler karakterizasyonu
Morphological and molecular characterization of popcorn lines
- Tez No: 430326
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM SADE, PROF. DR. SÜLEYMAN SOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, 35 adet durulmuş cin mısır hattının genetik ilişkileri 34 adet morfolojik özellik ve 21 adet SSR primeri kullanılarak incelenmiştir. Çalışma 2014 yılında Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nde yürütülmüştür. Morfolojik özelliklerin gözlemlendiği hatlar tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak yetiştirilmiştir. Onüç adet kalitatif özellik bakımından varyans analizine tabi tutulan hatlar birbirlerinden istatistiki olarak % 1 düzeyinde farklı bulunmuştur. Moleküler çalışmada kullanılan 21 adet SSR primerinden 13 adedi (Mmc 0501, Bnlg 149, bnlg 1176, Phi 053, Phi 085, Umc 1035, Umc 1241, Umc 1636, Umc 1736, Umc 2245, Umc 2255 ve Umc 2262) polimorfik bulunmuştur. Çalışmada toplam 41 adet allel üretilmiş ve ortalama lokus başına 1.95 allel saptanmıştır. Primerlerde yaklaşık allel uzunlukları 100 ile 210 bç arasında ve PIC değerleri 0.00 ile 0.55 arasında değişmiştir. Morfolojik ve moleküler veriler kullanılarak hatların birbirlerine olan genetik uzaklıkları hesaplanmış ve dendogramları çıkartılmıştır. Morfolojik gözlem verilerine göre oluşturulan dendogramda hatlar 2 temel ve 4 ana kümeye ayrılarak, 0.31 ile 0.88 aralığında benzerlik gösterirken, moleküler veriler ile oluşturulan dendogramda hatlar 2 temel ve 5 ana kümeye dağılmış ve 0.44 ile 0.95 aralığında benzerlik göstermişlerdir. Her iki dendogram birlikte değerlendirildiğinde, genetik uzaklık bakımından dendogramlar arasında tam bir bağlantı tespit edilememiştir. Bu nedenle bu çalışmada kullanılan cin mısır materyali için morfolojik ve moleküler verilerin birlikte değerlendirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, genetic distances of 35 popcorn inbred lines were investigated by 34 morphological traits and 21 SSR primers. The study was carried out at Bati Akdeniz Agricultural Research Institute in 2014. The experiment was conducted according to randomised complete block design with three replications.