Farklı tozlayıcıların Alphonse lavallée (V. vinifera L.) üzüm çeşidinde tane tutumu ile tane ve çekirdek özellikleri üzerine etkileri
Effects of different pollinizers on berry set with berry and seed features in alphonse lavallée (V.vi̇ni̇fera L.)
  1. Tez No: 430329
  2. Yazar: GÜRCÜ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SABIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada Alphonse Lavallée üzüm çeşidinde kendileme, serbest ve yabancı tozlanmanın tane tutumu ile tane ve çekirdek özellikleri üzerine etkileri sera koşullarında değerlendirilmiştir. Tozlayıcı olarak Trakya İlkeren, Tarsus Beyazı ve Pembe Çekirdeksiz üzüm çeşitleri kullanılmıştır. En yüksek tane tutma oranı Pembe Çekirdeksiz (%20.2) polenleri ile tozlanan kombinasyonda, en düşük ise kendileme (%9.1) yapılan kombinasyonda görülmüştür. Tane başına çekirdek sayısı en fazla serbest (2.5) tozlananlarda, tozlayıcılar arasında ise Pembe çekirdeksiz (2.3) ile tozlanan kombinasyonda görülmüştür. Tane en, boy ve ağırlık değerlerine bakıldığında en fazla Pembe çekirdeksiz (19.8 mm; 21.4 mm; 6.9 g) polenleri ile tozlananlarda görülmüştür. Çekirdek ağırlığı en fazla Trakya İlkeren (62 mg) ve Pembe Çekirdeksiz (60 mg) polenleri ile tozlanan kombinasyonlarda görülmüştür. En yüksek çekirdek eni, boyu ve kalınlığı değerlendirildiğinde Pembe Çekirdeksiz (4.4 mm; 6.6 mm; 2.9 mm) üzüm çeşidi ile tozlananda görülmüştür. Polen kaynaklarının Alphonse Lavallée çekirdeklerinin nitelik ve nicelikleri üzerine büyük etkileri bulunmuştur. Araştırma sonuçları genel olarak değerlendirildiğinde, kullanılan tozlayıcı çeşitler arasında Pembe Çekirdeksiz'in en etkili tozlayıcı olduğu görülmüştür. Bu nedenle tozlayıcı çeşit seçiminin, verimli bir bağcılık ve sağlıklı ıslah çalışmalarında önemli rolünün olduğunun dikkate alınması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Effects of selfing, free pollination and different pollinizers on berry set, berry and seed features were investigated. The highest berry set occurred when Pembe Çekirdeksiz (%20.2) was used as pollen source, whlie the lowest berry set was foun in selfing (%9.1). The highest seed number per berry was obtained from free pollination (2.5), while the use of Pembe Çekirdeksiz resulted in higher seed per berry (2.3) among the pollinizers. The highest width, length and weight values of berries were determined in grapes pollinated with Pembe Çekirdeksiz (19.8 mm; 21.4 mm; 6.9 g, respectively). Among the pollinizers, Pembe Çekirdeksiz was the most effective cultivar. The highest seed weight was determined in those pollinized with Trakya İlkeren (62 mg) and was followed by Pembe Çekirdeksiz (60 mg). The highest seed width, height and thickness values were obtained from those pollinized with Pembe ekirdeksiz (4.4 mm, 6.6 mm and 2.9 mm, respectively). Pollen sources greatly influenced the seed qualitative and quantitative features of Alphonse Lavallée. Considering the general findings, Pembe Çekirdeksiz was the most effective one. Therefore, it might be recommended to consider differential effects of polinizers in grape production and hybridization studies.