İkinci ürün olarak farklı tohum yatağına ekilen yem şalgamında çeşit ve sıklığın verim ve verim özelliklerinin tespiti
Determination of yield and yield kind and frequency properties on forage turnip planted as second crop on different drills
  1. Tez No: 430330
  2. Yazar: İBRAHİM SARIALTIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT MÜLAYİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma, 2014 yılında ikinci ürün olarak dört farklı şekilde hazırlanan tohum yatağına ekilen yem şalgamında (Brassicarapa L) çeşit ve sıklığın verim ve verim özelliklerinin belirlenmesi amacıyla Konya'nın Sarayönü ilçesi Büyükzengi Mahallesinde, sulu şartlarda, arpa ekiminden sonra“Tesadüf Blokları Bölünen Bölünmüş Parseller”deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak yapılmıştır. Araştırmada materyal olarak, dört farklı şekilde hazırlanan tohum yatağında iki farklı yem şalgamı çeşidi (Polybra ve Silogonova) ve iki farklı tohum miktarı kullanılmıştır. Araştırmada materyal olarak, dört farklı şekilde hazırlanan tohum yatağında a- Direkt anıza ekim metodu, b- Anızı toprak seviyesinden anız parçalayıcısı (diskharrow) ile parçalayıp üzerine ekim metodu, c- Rototiller kullanarak ile anızı toprakla birlikte (8-10 cm) parçalayıp üzerine ekim metodu, d- Klasik yöntem (sürüm, kombi kürüm ve sonra tapan çekilerek hazırlanan tohum yatağına ekim metodu) iki farklı yem şalgamı çeşidinin 300g/da ve 600 g/da tohum miktarları kullanılmıştır. Ekim, 15.07.2014 tarihinde, hasat ise 15.10.2014 tarihinde yapılmıştır. Yem şalgamının yumrularında metrekaredeki bitki sayısı, boy, çevre, dallanma, verim, kuru madde oranı, kuru madde verimi, protein oranı, ham yağ oranı, selüloz oranı ve şeker oranı, yapraklarında ise verim, protein oranı ve selüloz miktarı incelenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, tohum çeşidi ve farklı ekim metotları verim ve verim özelliklerini önemli derecede etkilemiştir. Tohum çeşidi, miktarı ve farklı tohum yatağı hazırlama ekim metotlarına göre yumru dallanması hiç olmamış, en yüksek değerler; yumruda kuru madde oranı %38,73, protein oranı %16,8, ham yağ oranı %1,11, selüloz oranı %1,22 ve yaprakta protein oranı %12,16, selüloz oranı %11,80 tespit edilmiş olup bu faktörler arasında ki farklılıklar önemsiz bulunmuştur. Metrekaredeki bitki sayısı 88,00 adet/m2, yumru boyu 17,67 cm, çevresi 25,32 cm, yumru verimi 5525,8 kg/da, kuru madde verimi 2145,3 kg/da ve şeker oranı %7,70 ve yaprak verimi 5280,0 kg/da en fazla değer olarak tespit edilmiş olup bu değerler bakımından farklılıklar istatistiki olarak önemli bulunmuştur. Yumruda ADF maksimum %11,43 ve NDF maksimum %23,01 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research, was made at 2014 for the purpose of determination of kind and frequency yield and yield kind and frequency properties on forage turnip (Brassica rapa L) planted as second crop on drills prepared as four different ways, at Büyükzengi parish of Sarayönü district of Konya, after planting barley in aqueous conditions, according to“Randomized Block, split-split plot”pattern with three replications. In the research as material, at drills prepared as four different ways two different forage turnip varieties (Polybra and Silogonova) and two different seed amount were used. In the research as material, 300g/da and 600g/da seed amounts of two different forage turnips were used at drills prepared as four different ways a- direct mulch sowing b- by shredding stubble with disc harrow at the level of soil, planting over it c-by shredding stubble with soil (8-10 cm) by using rototiller, planting over it d- classical method Planting, was done on date 15.07.2014 whereas harvesting was done at 15.10.2014. At the lumps of forage turnip, the number of plants in the square meter, height, circumference, branching, yield, dry matter ratio, dry matter yield, protein ratio, crude oil ratio, cellulose ratio and sugar ratio; at the leaves yield, protein ratio and cellulose amount were investigated. According to the results obtained from the research, seed variety and different planting methods affected yield and yield properties markedly. According to seed variety and different planting methods lump branching never happened, negligible differences happened on the factors, the highest values dry matter ratio %38,73, protein ratio %16,8, crude oil ratio %1,11 and cellulose ratio %1,22 at lump and protein ratio %12,16 and cellulose ratio %11,80 at leaves. The number of plants in the square meter 88,00 piece/m2, lump height 17,67 cm, circumference 25,32 cm, yield 5525,8 kg/da and sugar ratio 7,70 and leaf yield 5280,0 kg/da with leave yield were determined as maximum value and the differences in terms of these values were found important statistically. At lump, ADF was determined maximum as %11,43 and NDF was determined maximum as %23,01.