Bazı karpuz genotiplerinin (Citrillus lanatus var. lanatus ve Citrillus lanatus var. citroides)tuza tolerans düzeylerinin belirlenmesi
Determination of Salt Tolerance Level Watermelon Genotypes (Citrillus lanatus var. lanatus and Citrillus lanatus var. citroides)
  1. Tez No: 430337
  2. Yazar: MOHAMMED ALSABBAGH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sebze Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışmada 10 Citrillus lanatus var. citroides, 8 Citrillus lanatus var. lanatus kaynaklı karpuz genotipi ile 1 ticari karpuz (Bera) çeşidinin tuza tolerans düzeylerini belirlemek amacıyla, 2015 yılında Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi'ne ait iklimlendirme odalarında tesadüf parselleri deneme desenine göre 3 tekerrülü olarak yürütülmüştür. Bu amaç doğrultusunda tohum ekiminden 27 gün sonra, her uygulamada 50 mM olmak üzere toplamda 200 mM NaCl uygulaması yapılmıştır. Tuz stresi belirtileri görüldüğünde karpuz fidelerinde, sürgün uzunluğu, sürgün yaş ve kuru ağırlığı, kök uzunluğu, kök yaş ve kuru ağırlıkları ölçümleri yapılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre, Citrillus lanatus var. lanatus genotiplerinden 1 ve 6 numaralı genotipler, Citrillus lanatus var. citroides genotiplerinden 14 ve 17 numaralı genotipler diğerlerine göre daha tolerant bulunmuştur. En hassas genotipler ise Citrillus lanatus var. citroides genotiplerinden 12, 13 ve 16 numaralı genotipler olmuştur.
Özet (Çeviri)
In the present research, 10 varieties of Citrillus lanatus var. citroides, 8 varieties of Citrillus lanatus var. lanatus genotypes and 1 commercial (Bera) watermelon cultivar were used to determine response to salt stress in Selcuk University Agricultural Faculty climate rooms according to the randomized plots design with 3 replications during 2015 year. For this purpose, 50mM NaCl dose was applied 27 days after seed sowing which was consisted 200 mM NaCl in total. Stem elongation, fresh and dry weight of stem, root length, fresh and dry weight of root was measured when the salt stress was appeared. According to the results of the study, the genotypes of Citrillus lanatus var. lanatus with number 1and 6, the genotypes of Citrillus lanatus var. citroides with number 14 and 17 were determined as tolerant. The most sensitive genotypes were obtained from the Citrillus lanatus var. citroides with number, 12, 13 and 16 tagged genotypes.