İki elektronlu kuantum nokta yapılarda elektrik alan etkisinin pertürbasyon yöntemiyle incelenmesi
Investigation of the effect of electric field on the two- electron quantum dot structures using perturbation method
- Tez No: 430347
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışmasında iki elektronlu kuantum nokta yapının dış elektrik alan etkisi altında elektronik özellikleri pertürbasyon yöntemiyle incelendi. Hesaplamalarda sonsuz derinlikli küresel simetrik sınırlayıcı potansiyel ile sınırlandırılmış Helyum benzeri safsızlık olan iki elektronlu kuantum nokta yapı göz önüne alındı. Sistemin dalga fonksiyonları tek elektron spin orbitallerinden oluşan Slater determinantı ile tanımlandı. Tek elektron spin orbitalleri ise Slater Tipi Orbitallerin (STO) lineer bileşimleri olarak kuruldu. Her bir durum için dalga fonksiyonu bir Slater determinantı ile tanımlandı. Kuantum Genetik Algoritma (KGA) tekniği ile Schrödinger denkleminin olası çözümleri olan dalga fonksiyonları belirlendi ve bu dalga fonksiyonları kullanılarak iki elektronlu kuantum nokta yapının taban ve bazı uyarılmış durumların enerjilerinin beklenen değerleri Hartree-Fock-Roothaan Metodu (HFR) ile hesaplandı. İki elektronlu kuantum nokta yapının dış elektrik alan etkisinde iken bu enerji seviyelerine gelen katkı pertürbasyon yöntemiyle hesaplandı. Taban durum (1s2) için ikinci mertebeden pertürbasyon etkisi ile uyarılmış durumların birinci mertebeden pertürbasyon etkileri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
In this thesis we have investigated an external electric field influence on electronic structure of two-electron quantum dot by using perturbation method. We have considred a spherical QD with two electrons confined by infinite potential barier. The wave function of the system is defined by a Slater determinant constructed one-electron spin orbitals. The one electron-spin orbitals are created as linear combinations of basis function. In each state wave function have been defined by a Slater determinant. The wave functions which are the possible solutions of the Schrödinger equation are determined by using Quantum Genetic Algorithm (QGA) and Hartree-Fock-Roothoon Method (HFR). The contributions coming from the external electric field on energy states of two electron quantum dot are performed using perturbation method. While the effect of the second order for the graund state (1s2) is calculated from perturbation method, we use the first-order perturbation for the excited states.