Flor fonksiyon grupları içeren periferal tetra sübstitue kobalt ftalosyaninlerin sentezi, karakterizasyonu ve katalitik aktiviteleri
Synthesis, characterization and catalytic activity of peripheral tetra sübsti̇tüe cobalt phthalocyanines contai̇ni̇ng fluor functions group
- Tez No: 430357
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN ACAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Florlu ftalosiyaninler elektron-transfer özellikleri nedeniyle son zamanlarda ilgi çekmektedir. Periferal yapıya elektron çeken flor substitüentlerinin bağlı olması durumunda ftalosiyaninlerin çözünürlüğü önemli ölçüde artmaktadır. Bu tez çalışmasının ilk kısmında flor grubu içeren dinitril türevleri literatüre göre sentezlendi. İkinci kısmında başlangıç bileşikleri olan dinitril bileşiklerinin (2, 4, 6 ve 8) metal tuzu (CoCl2) ile yüksek sıcaklıkta n-pentanol çözücüsü içinde tepkimeye sokulması ile siklotetramerizasyon ile istenen kobalt ftalosiyanin kompleksleri (2a, 4a, 6a ve 8a) elde edildi. Elde edilen florlu kobalt ftalosiyaninlerin yapıları çeşitli spektral tekniklerle (IR, UV-vis, MALDI-TOF-MS) aydınlatıldı. Son kısımda sentezlenen kobalt ftalosiyanin komplekslerinin (2a, 4a, 6a ve 8a) Tersiyer Bütilhidroperoksit (TBHP) yükseltgen varlığında benzilalkolün oksidasyon reaksiyonu üzerine katalitik etkinlikleri incelendi.
Özet (Çeviri)
Fluorinated MPcs are currently receiving a great deal of attention due to their interesting electron-transporting characteristics. In the case of electron-withdrawing peripheral fluorine substituents, solubilizing the phthalocyanines increase substantially. In the first part of this study, dinitrile compounds contaning fluor group were synthesized according to literatüre. The second part of this thesis made use of the precursor ligand (2, 4, 6, 8) in the presence of metal salt (CoCl2) in a high-boiling solvent at high temperature, yielding cyclotetramerization of the precursor molecules to give the desired cobalt phthalocyanines compounds (2a, 4a, 6a and 8a). The structures of the synthesized cobalt phthalocyanines compounds were identified by using spectral techniques (IR, UV-vis, MALDI-TOF-MS). In the final part of this thesis, the new cobalt(II) phthalocyanines (2a, 4a, 6a and 8a) have tested as a catalyst for the oxidation of benzyl alcohol with tert-butylhydroperoxide (TBHP).