The impact of changing civil-military relations on Turkey's approach to the Kurdish question
Değişen sivil-asker ilişkilerin Türkiye'nin Kürt sorununa yaklaşımındaki etkisi
  1. Tez No: 430403
  2. Yazar: KARI COFFMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSEL AYDINLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bu tez çalışması, Türkiye'de değişen sivil-asker ilişkilerin Kürt sorunu üzerindeki etkisini inceleyerek demokratikleşme ve uyuşmazlık çözümü arasındaki ilişkiyi ele almaktadır. Bu çalışmada demokratikleşme, sivilleşme veya politik gücün ordudan arındırılıp sivillerin kontrolüne geçişi olarak değerlendirilmektedir. Sivil hükümetin“e-muhtıra”ile ortaya çıkan askeri tehditleri bertaraf etmesiyle birlikte, 2007 yılından sonra Türkiye'de sivil-asker ilişkilerinde önemli bir değişim meydana gelmiştir. Türk hükümeti ve PKK lideri Abdullah Öcalan arasında 2012 yılında başlatılan Barış Süreci müzakereleri örneğinde olduğu gibi sivilleşme süreci, Türkiye'nin Kürt sorununa yaklaşımı ile ilgili potansiyel sonuçlar barındırmaktadır. Barış Süreci, terörle mücadeleden, başlıca uyuşmazlık çözümü aracı olarak müzakereye geçişi simgelemektedir. Bu tez, sivilleşmenin, askeri liderlerin Kürt sorunu ile ilgili tutumları ve algıları üzerindeki etkilerini araştırmayı hedeflemektedir. Bu tezde karma araştırma yöntemi benimsenmiş olup; söylem analizi ve yarı-yapılandırılmış mülakatlar ile nitel veri, içerik analizi ile nicel veri toplanmıştır. Araştırmada, Milli Güvenlik Kurulu (MGK) ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK), 2007-2012 yılları arasındaki basın açıklamalarında demokrasi ve terörizm kavramlarının yapılandırılması mercek altına alınarak değişen sivil-asker ilişkilerin, uyuşmazlık çözümü ve terörle mücadelede benimsenen yaklaşımlar üzerindeki rolü vurgulanmaktadır. Araştırmanın bulguları, devletin siyasi yapısındaki kurumsal değişimlerin sivil-asker ilişkilerde de bir değişimi tetiklediğini önermektedir. Ayrıca, her ne kadar terörle mücadele konularında normatif değişim gözlenmese de, ordunun siyasetteki rolünde meydana gelen normatif değişime bağlı olarak, sivil-asker ilişkilerinde meydana gelen değişimin, askeri liderler tarafından kabul gören terörle mücadelede uzlaşmacı yaklaşımların takdimine olanak sağladığı araştırmanın bulguları arasındadır.
Özet (Çeviri)
This study considers the relationship between democratization and conflict resolution by examining the effect that changing civil-military relations have had on the Kurdish question in Turkey. In addressing democratization, this paper focuses on demilitarization, or the transition of political power from military to civilian control. A significant change in Turkish civil-military relations occurred after 2007, as the civil government averted military threats of intervention in the“e-memorandum.”Demilitarization has potential ramifications for Turkey's approach to the Kurdish question, exemplified by Peace Process negotiations commenced in 2012 between the Turkish government and PKK leader Abdullah Öcalan. The Peace Process signals a major shift from counterterrorism to negotiation as the primary tool of conflict resolution. This thesis aims to understand the effects that demilitarization has had on the attitudes and perceptions of military leaders with respect to the Kurdish question. This thesis utilizes a mixed methods research approach that combines qualitative data collected through discourse analysis and semi-structured interviews with quantitative data from content analysis. This thesis highlights the role of changing civil-military relations in approaches to conflict resolution and counterterrorism by examining the construction of democracy and terrorism in National Security Council (MGK) and Turkish Armed Forces (TSK) press releases from 2007-2012 and from interviews with retired military officials. The findings of this thesis suggest that institutional changes to the political structure of the state contributed to a shift in civil-military relations that facilitated the introduction of accommodative approaches to counterterrorism, which was accepted by military leaders due to normative change in the military's perception of its role in politics, despite a lack of normative change on issues of counterterrorism strategy.