How the energy markets steer eco-political relations between the states? An analysis for Turkish-Russian tension in the context of energy markets
Enerji piyasaları eko-politik ilişkilere nasıl yön veriyor? Enerji piyasaları kapsamında Türk –Rus tansiyonu için analiz
  1. Tez No: 475388
  2. Yazar: VEDAT ATEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALİ TUĞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez, enerji piyasalarının (doğalgaz ve petrol ticareti) devletler arası eko-politik ilişkilere nasıl yön verdiğini karşılıklı bağımlılık çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, hem askeri güvenlik hem de enerji piyasaları anlamında ekonomik hususları içinde barındımasından dolayı, Türkiye – Rusya karşılıklı bağımlılık ilişkisi vaka çalışması olarak seçilmiştir. Enerji piyasalarının bu karşılıklı bağımlılığa olan etkisini anlayabilmek adına doğalgaz ve petrol ticareti, işbirliği ve kriz zamanlarını kapsayacak şekilde, analiz edilmiştir. Bu doğrultuda, savaş uçağı krizinin ve Rusya tarafından Türkiye'ye karşı ilan edilen ekonomik yaptırımların ikili işbirliğini nasıl bir krize dönüştürdüğü detaylıca açıklanmıştır. Türk – Rus ilişkileri kriz halini almasına rağmen doğalgaz ve petrol ticaretinde var olan işbirliği sürdürülmüştür. Bu tez, Rusya'nın ilan ettiği yaptırım kararlarının neden dolayı doğalgaz ve petrol ticaretini kapsamadığını sormaktadır. Ayrıca, Rus doğalgazına asimetrik bir şekilde bağımlı olan Türkiye'ye karşı Rusya neden doğalgazı silah olarak kullanmamıştır? Savaş uçağı krizi sonrasında doğalgaz ve petrol ticareti Türk – Rus ilişkilerinde nasıl bir rol oynamıştır? Bu sorular kapsamında her iki devlet ekonomik ve politik olarak analiz edilmiştir. Bu kapsamda, 2013 yılından sonra düşük seyreden petrol fiyatlarının petrol ve doğalgaz ihracatına dayalı büyüyen Rus ekonomisini kırılgan hale getiriği, ayrıca 2014 yılındaki Ukrayna krizi sonrasında, batının Rusya'ya uygulamış olduğu yaptırımların Rusya'yı ekonomik ve politik anlamda zayıflattığı, bu şartlar altında Rusya'nın, Rus doğalgazının en büyük ikinci ithalatçısı olan Türkiye ile doğalgaz ticareti açısıdan oluşabilecek krizden kaçtığı bu tez tarafından ileri sürülmüştür. Dolayısıyla bu tez, ekonomik bir unsur olarak doğalgaz ticaretinin kriz halinde olan aktörlere aralarındaki işbirliğini koruma açısından nasıl bir kanal sağladığını, ayrıca, Türkiye'nin Rusya doğal gazına bağımlı olması kadar Rusya'nın da Türkiye'de bulunan enerji piyasasınına bağımlı olduğunu göstermiş ve doğalgaz ticaretinin aktörler arasında karşılıklı bağımlılık sağlamak suretiyle ilişkilere yön verdiğini kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to study the how the energy markets (natural gas and oil trade) steer eco-political relations between the states in the context of complex interdependence theory. In this respect, Turkish – Russian interdependence is chosen as case study since it contains both military security and economic issues. In order to figure out the influence of energy markets in this interdependence, natural gas and oil trade is analyzed by cooperation and conflict periods. In this regard, as a military security issue warplane crisis and Russian economic sanctions against to Turkey are explained in details to demonstrate how bilateral cooperation transformed into conflict. Although Turkish – Russian relations come to a state of conflict, cooperation was kept in natural gas and oil trade. At this point, this thesis asks why Russian economic sanctions against to Turkey missed out the natural gas and oil trade? And why Russian Federation didn't weaponize natural gas while Turkey is asymmetrically dependent to Russian natural gas? And the last question, what is the role of natural gas and oil trade in Turkish – Russian relations after the warplane crisis? In order to answer all these questions, this thesis analyzed how Russian economy became vulnerable after 2014. In addition to low oil prices, western sanction declared against to Russian Federation after the Ukrainian crisis in 2014 that negatively affected the Russian Federation in terms of economy and politics. Under these circumstances, Russian Federation deterred from any conflict with Turkey in terms of natural gas trade as Turkey is the second top importer of Russian natural gas. Therefore, this thesis argues how natural gas trade –as an economic issue- provides a channel for actors to maintain cooperation in case of conflict. Additionally, this thesis demonstrated that Russian Federation is also dependent to Turkish natural gas demand as Turkey is dependent to Russian natural gas. By this way, this thesis proved that natural gas trade steers bilateral relations by generating complex interdependence between actors.