The elevator ride: In fact and fiction
Asansöre binmek: Gerçek ve kurgu
  1. Tez No: 430408
  2. Yazar: NARJİS MİRZA
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. ANDREAS TRESKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Asansör mekan, zaman ve sesin birleşimi olarak ele alınabilir. Bu bağlamda; mekan farklı kesimlerden insanların arasında belirli bir etkileşim ve iletişim yaratırken, zaman daha fazla uzadığı gibi hareket halindeliği, ses ise birbaşınalığı temsil edebilir. Bu çalışma hem olgusal hem de kurgusal anlamda asansörlerin işlevini gözlemleme amacındadır. Asansörlerin esas yarattığı fiziksel deneyim bize mekanik kısmıyla ilgili olgular sunduğu gibi kurgusal anlamda da sonsuz bir hayalgücünün hikayesini verebilir. Bu tez, aynı zamanda, bir asansör içinde kamerayla çekilerek yaratılmış iki kanallı video yerleştirmesinden oluşan bir görsel çalışmayı içerir.
Özet (Çeviri)
Elevator is the intersection of space, time, and sound. Space that designs a specific sort of communication and interaction among people from all walks of life, time that is amplified and in motion, and sound, that is in isolation. The focus of this study is to observe the function of elevators in fact and fiction. The actual physical experience of elevators will offer us facts about this mechanical ride, and the fantastical use of elevators in the fictional realm is a story of endless imagination. This paper is accompanied with visual artwork, in the form of a two channel video installation that presented the intervention of an artist, and a camera, inside an elevator.