Türkiye'de sağlıkta dönüşüm programının 2003-2015 yılları arasında ülkemize katkısının incelenmesi
Review of contribution of health transformation program in Turkey to our country in 2003 - 2015
- Tez No: 430412
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM ÜLKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Public Administration, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Sağlıkta dönüşüm programı 2003 yılından sonra sağlık politikalarında köklü değişiklikler yapılarak Türkiye gündeminde yerini almıştır. Sağlık hizmeti, bireylerin günlük yaşantısında ki ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla sürekli kendini yenilemektedir. Çalışmanın amacı, Türkiye'nin toplumsal tarihinde önemli bir yer oluşturan ve devletin temel hizmet kategorilerinden biri olan sağlık hizmeti, 2003 yılı itibariyle Sağlıkta Dönüşüm Programının dönüşüm süreçlerini, amaçlanan ve gerçekleşen sağlık politikalarının hangi şekillerde etkide bulunduğunu ve hangi dönüşüm süreçlerinin gerçekleştiğini ortaya çıkarmaktır. Araştırmada yanıt aranan soru şudur; Türkiye'de 2003 yılı itibariyle sağlık hizmetlerinde değişimi sağlamak üzere Sağlık Bakanlığı'nın başlatmış olduğu sağlıkta dönüşüm programı projesi, gerçekten sağlık hizmetlerinde etkili verimli bir şekilde organize edilmiş midir ve ülkemize katkısı ne derecede olmuştur. Çalışmada sağlıkta dönüşüm programının toplumda yaşayan insanların ihtiyaçlarına ne kadar cevap verebildiği araştırılacaktır. Çalışmada mesleki bilgi deneyim ve gözlemlere de yer verilmiştir.Araştırmanın önemi; 2003 yılından itibaren süre gelen sağlık sistemi gelişimine dair uygulamaların ne kadar başarılı olduğunun tespit edilmesine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Health transformation program has taken its place in the agenda of Turkey by making fundamental changes in health policies after 2003. Health service continuously adopts itself to meet the needs of individuals in their daily lives. The purpose of the study is to reveal health transformation program transformation processes, in what manner targeted and realized health policies have effect and which transformation processes are realized as of 2003 regarding health service, which is one of the basic service categories of state and constitute a significant place in the social history of Turkey. The question, answer of which is sought in the research is that if health transformation program project commenced by Ministry of Health to provide alteration in health service in Turkey as of 2003 really organized in effective and efficient way in health services and to what extend it contributed to our country. How much the health transformation program fulfils the needs of people living in the society will be analyzed in the study. Professional knowledge, experiences and observations are also included in the study.The significance of the research is it tries to determine how much the application on development of health system going on since 2003 are successful.