Türkiye'de sağlıkta dönüşüm programının Türkiye performansının incelenmesi (2003-2023)
Review of Turkey's performance of health transformation program in Turkey (2003-2023)
- Tez No: 978038
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞEN ÇETİN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Her ülke, kendi vatandaşlarına sunmakla yükümlü olduğu sağlık hizmetlerini belirli bir program ve politika çerçevesinde yürütmekle yükümlüdür. Uygulanacak sağlık politikaları; yeni teşhis ve tedavi yöntemleri, gelişen tıbbi teknolojik ilerlemelere uyum sağlanması, hasta ve hasta yakınlarının beklentilerini karşılama ile sunulan hizmet kalitesinin artırılması sağlık politikalarının temelini oluşturmaktadır. Türkiye'de uygulanan sağlık politikaları, 2003 yılından itibaren büyük bir artış göstermiş ve bunun etkisi sağlık hizmetlerinde görülmüştür. Bu süreçte sağlık alanında yapılan en kapsamlı reform“Sağlıkta Dönüşüm Programı”olmuştur. Sağlıkta dönüşüm programı, Dünya Sağlık Örgütü'nün“herkes için sağlık”hedefleri doğrultusunda; bireylerin sağlık hizmetlerine erişimlerinin kolaylaştırılmasını, sosyal güvence kapsamının genişletilmesini ve sağlık hizmetlerinin etkinlik, verimlilik ve hasta memnuniyetinin artırılmasını amaçlamıştır. Bu çalışmada, YÖK Ulusal Tez Merkezi veri tabanında 'Sağlıkta Dönüşüm Programı' anahtar kelimesiyle yapılan arama sonucunda ulaşılan 45 tez bibliyometrik analiz yöntemiyle incelenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen sonuçlar doğrultusunda yapılan çalışma sayısının az olduğu ve akademik yönelimin SDP'na yönelik artırılarak yapılacak çalışma sayısının artırılması gerektiği önerilmektedir. Hazırlanan tezlerin genellikle sağlık çalışanlarına ve hizmet alan hastalara yönelik olması politika üreticilere yönelik çalışmaların desteklenmesi amacıyla doktora programlarına teşviklerin artırılması önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Each country is responsible for providing health services to its citizens within a specific program and policy framework. The health policies to be implemented; new diagnostic and treatment methods, adaptation to developing medical technological advances, meeting the expectations of patients and their relatives, and increasing the quality of service provided constitute the basis of health policies. Health policies implemented in Turkey have increased significantly since 2003 and the impact of this has been seen in health services. The most comprehensive reform in the field of health during this period was the“Health Transformation Program”. In line with the World Health Organization's“health for all”goals, the Health Transformation Program aimed to facilitate individuals' access to health services, expand the scope of social security, and increase the effectiveness, efficiency, and patient satisfaction of health services. In this study, 45 theses that were reached as a result of the search made with the keyword 'Health Transformation Program' in the database of the National Thesis Center of the Council of Higher Education were examined with the bibliometric analysis method. In line with the results obtained as a result of the research, it is suggested that the number of studies conducted is low and that the number of studies to be conducted should be increased by increasing the academic orientation towards the SDP. It has been suggested that the incentives for doctoral programs should be increased in order to support the studies aimed at policy makers, as the theses prepared are generally aimed at health workers and patients receiving service.