Esnaf ve sanatkârların ahilik değerlerine sahiplik düzeylerinin değerlendirilmesi (Kırşehir örneği)
The evaluation of tradesmen's and craftsmen's ownership levels of values of akhism (Kırsehi̇r sample)
  1. Tez No: 430420
  2. Yazar: MUSTAFA ASLANDEREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜŞTÜ YEŞİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmada,esnaf ve sanatkârların Ahilik değerlerine sahiplik düzeylerini belirlemeye yönelik geçerli ve güvenilir bir ölçme aracının geliştirilmesi ve sosyoekonomik alanda esnaf ya da sanatkâr olarak mesleki yaşamını sürdüren insanların Ahilik değerlerine sahiplik düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, tarama modelinde yapılmıştır. Araştırmanın verileri“Kişisel Bilgi Formu”ve“Ahilik Değerlerine Sahiplik Düzeyini Belirleme Ölçeği”yardımıyla toplanmıştır.Toplanan veriler üzerinde geçerlik güvenirlik analizlerinin yanısıra aritmetik ortalama, t testi, tek yönlü varyans analizi, Scheffe testi analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the aims were to develop a valid and reliable scaling tool for defining the levels of tradesmen and craftsmen in terms of possessing Ahi-order values and thus specify the ratings of them who maintain their vocational lives in social economic scope.The study has been held within screening model. Data has been collected with the help of“Personal Information Form”and“Defining the Levels of Having Ahi-Order Values Scale”.On thedatacollected, besidesvalidityandreliabilityanalysis, arithmeticmean, t test, one-wayanalysis of varianceandScheffe test analysishavebeen done.