Dilovası'nda hava kirliliğinin meteorolojik açıdan analizi
Meteorological analysis of air pollution in Dilovası
  1. Tez No: 430453
  2. Yazar: MURAT DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECLA TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Kamu Yönetimi, Meteoroloji, Geography, Public Administration, Meteorology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fiziki Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Hava kirliliği, havadaki yabancı maddelerin normalin üzerindeki miktar ve yoğunluğa ulaşmasıdır. Hava kirliliği tüm dünyada olduğu gibi Türkiye için de ciddi bir sorun haline gelmektedir. Hızlı nüfus artışı, ulaşım, trafik, endüstriyel faaliyetler ve düzensiz şehirleşme gibi sebeplerden dolayı, büyük şehirlerin kirlilik problemleri her geçen gün artmaktadır.Dilovası da coğrafi konum olarak hava kirliliğinin en üst seviyede yaşandığı yerlerden biridir. Dilovası'ndaki hava kirliliğinin meteorolojik açısından analizini yapabilmek için iklim verileri ve hava kirliliğine ait veriler kullanılmıştır. Hava kirliliğinin en üst düzeyde kaydedildiği tarihler seçilerek, meteorolojik parametreler ile kirlilik elemanları aynı grafikte analiz edilerek, meteorolojik faktörlerin etkisi incelenmeye çalışılmıştır. Tüm bulgular ışığında, Dilovası yerleşim alanının hem coğrafik, hem topoğrafik olarak hatalı bir konumda bulunduğu görülmektedir. Yerleşim alanının sanayi bölgelerinden uzak ve daha yüksek alanlar olan Demirciler ya da Çerkeşli alanına taşınmasının uygun olacağı öngörülmektedir. Bu bölgelere veya yakın çevrelerine toplu konutlar yapılarak hem nüfusun sanayi bölgelerinden uzaklaşması hem de kuzeyden esen rüzgarlar sayesinde kirliliğin daha az hissedilmesi sağlanabilecektir. Karayolu taşımacılığından ziyade denizyolu veya demiryolu taşımacılığının özendirilmesi büyük önem arz etmektedir. Kuzey bölgelerde otoyollardan uzak bölgelere yerleşim bölgesinin taşınması taşıt trafiği kaynaklı kirleticilerin etkisini azaltacaktır. Dilovası'nda faaliyet gösteren fabrikaların Çevre Kanunu'na riayet edip etmedikleri daha sık yapılacak denetimlerle kontrol edilmeli, tüm işletmelerin çevreye daha duyarlı davranmaları sağlanmalıdır. Bölgede yaşayan insanların etkin bir eğitimle çevre sorunlarının giderilmesinde üzerlerine düşen sorumlulukların neler oldukları bilincine ulaştırılmaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Air pollution is reaching abnormal values of the amount and density of impurities in the air. Air pollution is becoming a serious problem for Turkey as well as all over the world. Rapid population growth, transportation, traffic, for reasons such as industrial activities and unregulated urbanization, pollution problems of big cities is increasing every day. Dilovası as geographical location is one of the places experiencing the highest levels of air pollution. To make the analysis the change of air pollution because of the meteorological factors, meteorological and air pollution data were used. Air pollution was recorded at the highest level of the selected dates, pollution and meteorological elements were analyzed in the same graph, the influence of meteorological factors were studied. The geographical and residential area of Dilovası, air pollution is strongly influenced by meteorological factors due to the topography in a bad position. It is suggested that residential area must be transported to higher places such as Demirciler or Çerkeşli. So population can move away from air pollution and by the northern wind air pollution can be felt less. The seaway or railway transportation must be supported. Moving population to the northern places may cause reducing air pollution effects by vehicles. The factories in Dilovası must be controlled if they comply with the Environment Laws.The people who lives in Dilovası must be well educated about environmental issues and their responsablities.