Azerbaycan'da seçim sistemi
The electoral system in Azerbaijan
  1. Tez No: 430454
  2. Yazar: TARİYEL ALİYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MERİH ÖDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Seçim, demokrasinin kültürünün yerleştirilmesi için önemli hususların başında gelmektedir. Demokrasi halkın, kendisini yönetenlerin belirlenmesinde söz hakkı sahibi olduğu bir yönetim biçimidir.Seçimlerin demokratik sayılabilmesi, yönetilenlerin iradesinin göstergesi sayılabilmesi için zaman içerisinde oluşmuş ve günümüzde kabul gören bazı ilkelere de uyulması gerekmektedir. Oy hakkının genelliği, eşitliği, serbestliği ilkeleri seçimler açısından kritik önem taşımaktadır. Azerbaycan Cumhuriyetinde seçim sisteminin incelendiği çalışmada seçim sistemi kavramı geniş anlamıyla ele alınarak, parlamento seçimlerinde uygulanacak kurallar incelenmiştir.Çalışmanın Birinci bölümünde seçme ve seçilme hakkıyla ilgili olan önemli hususlar, seçme hakkının koşulları, seçme hakkıyla ilgili temel ilkeler, oy hakkının genelliği, eşitliği, kişiselliği, gizliliği, serbestliği, seçimlerin tek dereceliliği gibi hususlar incelenmiştir. Bu bölümde seçilme hakkının koşulları üzerinde de durulmuştur. İkinci bölümde seçim süreci üzerinde durulmuş, seçimlerin ilanından başlayarak seçimi yönetecek kurumların yapısı, seçim kurumlarının kararları ve bunlara karşı başvuru yolları, seçimlerin sonuçlarıyla ilgili konular incelenmiştir. Son bölümde dar anlamda seçim sistemi kavramını oluşturan seçim formülü üzerinde durulmuştur. 1995'ten günümüze kadar değişik şekillerde uygulanmış seçim formülleri incelenmiş, bu konudaki tartışmalara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Election comes first for the realization of democracy, in addition to the availability of other important issues. A regime in which people has no initiative in determination of the rulers can not be called democracy. A number of principles have to be respected which have emerged in time and accepted today so that the elections are deemed democratic and indicator of the ruled. The principles of generality, equality and freedom of right to vote are of critical importance for the elections. In this study, the electoral system of the Republic of Azerbaijan is analysed in the broader sense and the rules applied in parliamentary elections are examined.In the First Section, important issues relating right to elect and right to be elected, and some important issues such as conditions of right to vote, the principles of generality, equality, privacy, freedom, direct and secret ballot are examined. Conditions of right to be elected are also assessed. In the Second Section, the process of election is focused on, and the establishment of the institutions to manage the elections starting from the declaration of the elections, the decisions of the electoral institutions and remedies against them, and the issues regarding the electoral results.In the final Section, the electoral formula constituting the electoral system concept in narrow sense is explained. The electoral formulas applied in different ways from 1995 up-to-now are examined and the discussions on this topic are mentioned.