İlhanlı Devleti'nde vezaret
Vizierate in Ilkhanid state
- Tez No: 430467
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 435
Özet
Cengiz Han tarafından kurulan Moğol İmparatorluğu gerek ele geçirilen büyük coğrafya şartı ve gerekse idari zorluğundan dolayı dört şübe devlete bölünmüştür. İran, Anadolu ve Irak başta olmak üzere büyük coğrafyayı hakimiyet altına alan İlhanlı Devleti kurulduğu zamandan beri iktisadı sorunlarla yüzleşmiştir. Bunun dışında hakim unsuru olan Moğol aristokrası tarafından güden geleneksel politikaları da çoğu müslüman olan bölgede bazı sıkıntılara yol açmıştır. İlhan Hülagu'dan beri bu durumu göz önüne alarak İslam devletlerinde uygulanagelmiş Vezâret sisteminin benimsenmesi gündemdeydi. Yerli bürokratlardan oluşan vezirlik müessesesi, ülkenin iktisadı sorunlarına çözüm üretmekle beraber Moğol aristokrası karşısında dengeleyici unsur olmaktaydı. Tezimizde, İlhanlı vezirlerin hayat ve faaliyetlerini inceledikten sonra Vezâret müessesesi işleyişi, onun siyasi ve iktisadı rölü ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The Mongol Empire was founded by Genghis Khan, seized large contingent of geography and because of the administrative burden is divided into four states. under the domination of large geographical areas, especially in İran, Anatolia and Iraq confront the problems of economics, since when Ilhanlian government is established. Other than that, which is the dominant element Mongolian traditional policy pursued by the aristocracy has led to some problems in the region that most of the Muslims. Ilhan Hulagu since in this case, taking into account the adoption of the agenda was Vizierate system be perpetuated in the Islamic state. The vizier institution composed of local officials, but to find solutions to the country's economic problems was balancing factor against the Mongolian aristocracy. Our thesis Vizierate institutions functioning After reviewing İlhanlı vizier of life and activities, his role is discussed in political and economics.