İlhanlı Devleti'nde saray kadınları
Palace women in the Ilkhanate state
  1. Tez No: 919751
  2. Yazar: BÜŞRA BARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH EKİNCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Dünya tarihini derinden etkileyen Moğol İmparatorluğu'nun sosyal yapısı, kabile yaşantısında kadın ve erkeğin sorumluluklarını paylaştığı bir gelenekle şekillenmiştir. Moğol yasaları çerçevesinde, saray kadınları yalnızca günlük yaşamın yükümlülüklerini taşımakla kalmamış, aynı zamanda iç ve dış siyasette, savaş ve avcılık faaliyetlerinde, diplomasi ve dinî alanlarda, ticaret ve sanatta, şehzade eğitimi ve aile işlerini yürütmede de aktif roller üstlenmişlerdir. Bu durum, kadınların toplumsal statüsünü ve saygınlıklarını artırmış, onları Moğol toplumunun dinamik yapısının bir parçası haline gelmiştir. Özellikle Cengiz Han döneminde, kadınlar aile yapılarında ve toplumsal organizasyonlarda merkezi bir konumda bulunmuş bu durum daha sonra kurulan Moğol şübe devletlerinde de süregelmiştir. Moğol İmparatorluğu'nun genişlemesiyle birlikte, toplumda kadınların rollerinde belirli değişiklikler meydana gelmiştir. Bununla birlikte, genel olarak kadınların saygınlıkları ve toplumsal önemi korunmuştur. Bu tez, İlhanlı saray kadınlarının birer portresini çizerek bu kadınların çok yönlü hak ve özgürlüklerini incelelemektedir. Söz konusu kadınların İlhanlı Devleti iç ve dış siyasetine olan etkilerini tarihi kaynaklar ve belgeler ışığında ele alarak ortaya koymayı hedeflemektedir. Konunun daha iyi anlaşılması için sık sık İlhanlı öncesi Moğol tarihine atıfta bulunulan çalışmada İlhanlı Devleti tarihine damgasını vuran başta Dokuz, Kutuy, Bulugan, İl-Tüzmiş, Uruk ve Bağdat olmak üzere 20 İlhanlı saray kadınının yaşam serüveni ele alınmıştır. Böylece XIII. ve XIV. Asırda Yakın Doğu tarihini yönlendiren İlhanlı Devleti'nin siyasi ve sosyal tarihine ve bu devletin yönetim merkezi olan İlhanlı sarayına kadın penceresinden bakılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Mongol Empire, which profoundly influenced world history, was shaped by a social structure rooted in a tribal lifestyle where men and women shared responsibilities. Within the framework of Mongol laws, palace women were not only responsible for daily life duties but also played active roles in both domestic and foreign politics, warfare and hunting activities, diplomacy and religious affairs, trade and the arts, as well as in the education of princes and the management of family affairs. This dynamic significantly enhanced the social status and respectability of women, making them an integral part of Mongol society. Particularly during the reign of Genghis Khan, women held central positions within the family structure and societal organization, a phenomenon that persisted in the Mongol successor states. With the expansion of the Mongol Empire, certain changes occurred in the roles of women within society; however, their overall prestige and social significance remained intact. This study aims to portray Ilkhanid palace women and examine their multifaceted rights and freedoms. It seeks to analyze the influence of these women on the internal and external politics of the Ilkhanid state through historical sources and documents. To provide a comprehensive understanding of the topic, frequent references to pre-Ilkhanid Mongol history are made throughout the study. The research focuses on the life trajectories of twenty Ilkhanid palace women who left a significant mark on the history of the Ilkhanid state, including figures such as Dokuz, Kutuy, Bulugan, Il-Tüzmish, Uruk, and Baghdad. Thus, this study endeavors to offer a perspective on the political and social history of the Ilkhanid state, which shaped the history of the Near East in the 13th and 14th centuries, and to examine its administrative center—the Ilkhanid palace—through the lens of women.