İlhanlı Devleti'nde dini siyaset
Religious politics in the Ilkhanid State
- Tez No: 914013
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFAETTİN SEVERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Moğollar bir devlet olarak tarih sahnesine çıktıktan sonra çok kısa sürede tüm dünyayı etkileri altına almışlar ve hızlı bir şekilde yayılmışlardır. Moğol devletinin yayılmacı politikası sonrası Moğol hâkimiyeti altındaki topraklar üzerinde çeşitli Moğol devletleri kurulmuştur. Bu devletlerden bir tanesi de İlhanlı Devleti'dir. Moğol İlhanlılar gerek dini inanışları gerek kültürel farklılıkları ile İran bölgesinde farklı bir yönetim dönemi sürdürmüşlerdir. Ayrıca yönetimleri altında bulunan farklı etnik yapıya sahip halklar ve farklı dinlere mensup ahali de Moğolların yönetim sistemini etkilemişlerdir. İlhanlı Devleti'nin hüküm sürdüğü 1256-1335 yılları arasındaki dini gelişmelerin İlhanlı devlet yönetimini nasıl etkilediğinin anlatıldığı bu çalışmada, genelde Moğollar özelde de İlhanlıların farklı dini unsurlara nasıl yaklaştıkları araştırılmıştır. Bu sayede de İlhanlıların siyasi yapısının farklı dinlerden ve dini hareketliliklerden ne şekilde etkilendiğine bakılmıştır. Dini unsurların, devletin dış ve iç siyasetteki tavırlarını ve büyük hanlık ile olan ilişkilerini etkilediği anlaşılmıştır. Farklı din mensubu bürokratlar ve Moğol emirlerinin faaliyetleri, hanların dini inanışları ve Moğol yasaklarının devlet yönetimini doğrudan etkileyen unsurlar oldukları ortaya çıkmıştır. İlhanlı Devleti içerisinde yer alan dini unsurların ne ve hangi oranda devlet siyasetini etkilediğinin ortaya çıkartılması amaçlanan bu çalışmada ayrıca Moğolların ata dinlerine bağlılıklarının farklı dini unsurlarla nasıl bir çatışma ortamı oluşturduğuna da bakılmıştır. Devlet idaresini etkileyen farklı dini unsurlar hanlar özelinde ve kronolojik sıra ile ele alınmıştır. Dönem kaynakları incelenmiş ayrıca İlhanlı Devleti ile ilgili yapılan günümüz araştırmaları da bu konu bağlamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Mongols spread rapidly around the world and established more than one Mongol state. One of these states is the Ilkhanid State. Ilkhanid State established Mongol domination in Asia Minor. This study, which explains how the religious developments between 1256-1335, when the Ilkhanid State ruled, affected the Ilkhanid state administration, investigates how the Mongols in general and the Ilkhanids in particular approached different religious elements. In this way, it is examined how the political structure of the Ilkhanids was affected by different religions and religious mobilisations. It is understood that religious elements influenced the state's behaviour in foreign and domestic politics and its relations with the great khanate. The activities of bureaucrats of different religions and Mongolian emirs, the religious beliefs of the khans and Mongolian prohibitions were the factors that directly affected the state administration. In this study, which aims to reveal how and to what extent the religious elements within the Ilkhanid State affected the state politics, it was also examined how the Mongols' adherence to their ancestral religions created an environment of conflict with different religious elements. Different religious elements affecting the state administration have been discussed in chronological order and in particular the khans. Period sources have been analysed and contemporary research on the Ilkhanid State has also been evaluated in the context of this subject.