Mustafa Rahmi Balaban' ın Türk psikoloji tarihindeki yeri
The significance of Mustafa Rahmi Balaban in the history of Turkish psychology
- Tez No: 430470
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Psikoloji, Tarih, Science and Technology, Psychology, History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilim Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Türkiye'de modern psikoloji çalışmaları Osmanlılar Dönemi'ne kadar uzanmaktadır. Bu çalışmalar özellikle XIX. yüzyılın ikinci yarısı itibariyle başlamıştır. Çalışmamızda Cumhuriyet Dönemi Türkiye'sinde de çalışmalarını sürdüren ve modern pedagojinin eğitime uyarlanmasının Türkiye'deki öncüsü olarak kabul edebileceğimiz Mustafa Rahmi Balaban'ın eserleri incelenmiştir. Ayrıca Ruhiyata Medhâl adlı yapıtının transliterasyonu yapılmış ve son olarak kendisinin ve eserlerinin psikoloji tarihimiz içerisindeki yeri ve önemi gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, modern studies on psychology extend to the period of Ottomans. These studies have especially begun in the second half of the XIXth century. Our study has examined the works of Mustafa Rahmi Balaban, who continued his studies also in the Turkish Republican Period and who we can accept as the pioneer of adapting modern pedagogy to education in Turkey. Furthermore, the transliteration of his work titled Ruhiyata Medhâl was made and finally, efforts were made to show the place & importance of him and his works in our psychology history.