'Bi(r)yerli' olmak: Anlatılar ve imgeler üzerinden Antakyalılık
Being Antakian: Being from somewhere through narratives and images
- Tez No: 430469
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI YAZICI YAKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
Antakya kenti sakinleri yaşadıkları kenti çok sevmekte ve yaşadıkları kenti yücelten ifadeler kullanıp, kente sıkı bir bağlılık göstermektedirler. Ayrıca, gündelik yaşamda Antakya'da kentin medeniliği, zenginliği, kadimliği, yemeklerin güzel oluşu gibi geçmişten bugüne pek çok klişe ifade de bulunmaktadır. Bu anlatılar beraberinde pek çok imgeyi de içermektedir. Bu tez çalışması, gündelik yaşamda bireylerin aktardıkları anlatılar ve bu anlatılarda yer alan imgeler üzerinden bir yerli olmayı, bir yere ait olmayı belirleyen unsurların Antakya üzerinden ortaya koyulmasını hedeflemektedir. Tez çalışması kapsamında Antakya ve çevresinde yaşayan farklı dinlerden, etnisitelerden ve mezheplerden - Müslüman, Hıristiyan, Yahudi olmak üzere Sünni Arap, Alevi Arap, Sünni Türk ve Roman topluluklarından - doksan farklı kişiyle karşılıklı görüşmeler yapılmıştır. Tez, etnografik yönelimli bir çalışma olmuştur ve görüşülen kişilerle derinlemesine mülakatlar yapılmış ve görüşülen kişilere kentle ilgili farklı sorular yöneltilmiştir.
Özet (Çeviri)
Dwellers of Antakya like their homeland pretty much and show strict loyalty to Antakya and glorify the city. Besides, in daily life great numbers of clichés - stereotypes such as civilized, ancient and wealthy city, the city which has the best food, are also in use. These expressions include lots of images as well. This dissertation study aims to present what it means to be from and belong to somewhere on the basis of the myths and images with the narrations that people told and transferred to each other on the grounds of Antakya. In the frame of the study, 90 people from different religions (Muslim, Christian and Jewish), ethnicities and sects such as Sunni Arab, Alawite Arab, Sunni Turk and Roman society were interviewed. The study is an ethnographic based research and deep interviews are made and participants were asked various questions related to the city.