Kader tartışmaları bağlamında İhticac Hadisi
- Tez No: 430489
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH SABRİ YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kader tartışmaları bağlamında ihticac hadisi adlı tezimizde, kader konusunun tespitinde ihticac hadisinin konumunu göstermeye çalıştık. Tezimiz giriş ve iki ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde tez konusunun amacı ve önemiyle ilgili bilgi verilmiştir. İlk bölümde ihticac hadisinin geçtiği kaynaklar ve âlimlerin ihticac hadisiyle ilgili görüşleri verilmiştir. İkinci bölümde ise ihticac hadisinin kader konusunun tespitinde ne şekilde kullanıldığına ve çağdaş yazarların ihticac hadisi hakkında görüşlerine yer verilmiştir. İhticac hadisi kader konusunun temellendirilmesinde kullanılmış hadislerden biridir. Bu hadise karşı tarihte ve günümüzde olumsuz yaklaşımlar sergilenerek hakkında pek çok tartışma yapılmıştır. Genel olarak bu yaklaşımlar senet yönünden değil metin yönündendir. Hadisin reddedilme sebebine bakıldığında genel olarak sebep aklidir. Ehl-i sünnet âlimleri bu hadisin sahih olduğuna hükmetmişler ve kader konusunun tespitinde bu hadise yer vermişlerdir.
Özet (Çeviri)
In our thesis entitled the adducing hadith in the context of fate discussions, we tried to show the position of the adducing hadith in the determination of the subject of fate. Our thesis consists of an introduction and two main sections. In the introduction section, information is given on the purpose and importance of the thesis subject. In the first section, sources that contain the adducing hadith and the views of scholars on the adducing hadith are given. In the second section, the means of using the adducing hadith to determine the subject of fate and the views of contemporary authors on the adducing hadith are presented. The adducing hadith is one of the hadiths used to lay the foundation of the subject of fate. Regarding this hadith, negative attitudes were reflected both in history and in our day, and many discussions were made. Generally these attitudes are not concerned with the document but with the text. With regards to the rejection reason of the hadith, generally the reason is mental. Sunnah-follower scholars have judged this hadith to be accurate and have given place to this hadith in the determination of the subject of fate.