Kur'an'da adı geçen hayvanlar ve zikrediliş amaçları
The Quran said animals and pronunciation purposes
  1. Tez No: 430490
  2. Yazar: FATMA AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUHAMMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Dünyada yaşam alanını paylaştığımız canlıların en büyük kısmını hayvanlar oluşturmaktadır. Yaşam sırasında karşılaştığımız tecrübeler ve hayvanlara olan merakımız onlara farklı bir boyutla bakmamıza neden olmaktadır. Kur'an'ın hayvanlardan bahsetmesi ise var olan ilgimizi bu konuyla ilgili araştırma yapmaya sevketmiştir. Bu tezde Kur'an'da zikri geçen hayvanları makâsıd çerçevesinde oluşturarak bizlere hangi mesajları verdiklerini anlatmaya çalıştık. Tezimiz Kur'an'da varlıklar, Ku'ran'da zikri geçen hayvanlar ve bunlar üzerinden verilen mesajlar olmak üzere iki bölüme ayrılmıştır. Birinci bölümde genel olarak canlı nedir? Kur'an'da ki varlık alanlarına göre canlılardan bahsettik, ikinci bölümde Kur'an'da hayvan kavramını açıkladık. Kur'an'da zikri geçen hayvanları hayvan türlerine göre gruplandırdık. Hayvanlar üzerinden verilen mesajları ise makâsıd çerçevesinde açıklayarak verdikleri mesajlardan bahsettik. Son olarak Kur'an'da ahlâki ilkeleri vurgulamada hayvan figürlerini açıkladık. Tüm bunlar ışığında tezimizde dikkatimizi çeken en önemli hususlardan biri peygamber hayatlarında geçen hayvan figürlerinin sebebi ve ne gibi mesajlar içerdiği olmuştur.
Özet (Çeviri)
Live the life we share some of the largest areas in the world are the animals. Our curiosity to experience the animals we encounter during life and cause us to look at them in a different dimension. Our interest is to speak of the Qur'an he has been prompted to do research on the subject animal. In this thesis, forming the framework makâsıd remembrance of the animals in the Qur'an, we try to explain what messages they give to. Our thesis assets in the Qur'an, the last chanting in animals and is divided into two parts, namely the message through them. What generally live in the first chapter? We talked about living according to the Qur'an being the area we have to explain the concept in the Qur'an in the second chapter animals. We grouped according to the animal species chanting the Quran. We talked about the messages on animals in the context of the message given by explaining the makâsıd. Finally we explain the moral principles of the Qur'an emphasizing animal figures. All this is one of the most important prophets in the light of our thesis attracted our attention because of the animal figures in their lives and what was contained such messages.