Ergenlerde sorumluluk inançları ve sürekli kaygı ilişkisinin incelenmesi
The study of the relationship between inflated responsibility and trait anxiety of adolescents
  1. Tez No: 430708
  2. Yazar: CEM GÜRAT
  3. Danışmanlar: PROF. RENGİN KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmanın amacı,ergenlerde arttırılmış sorumluluk ve sürekli kaygı ilişkisini incelemek ve ergenlerde arttırılmış sorumluluk ve sürekli kaygı düzeylerinin bazı sosyo-demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemektir.Araştırmanın evreni 2014-2015 eğitim-öğretim yılında İzmir ili,Konak ve Karabağlar ilçelerinde öğrenim gören lise dördüncü sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır.Araştırmanın örneklemini ise,230 kız ve 167 erkek olmak üzere toplam 397 öğrenci oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında,Sorumluluk İnançlarını Arttıran Faktörleri Belirleme Ölçeği (SİAFBÖ),Sürekli Kaygı Ölçeği (SKÖ) ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır.Veriler“Bağımsız Örneklemler T-Testi”,“Çok Faktörlü Varyans Analizi”ve“Tukey Testi”teknikleriyle çözümlenmiştir.Korelasyon analizi için Pearson korelasyon testi kullanılmıştır.Sorumluluk İnançlarını Arttıran Faktörleri Belirleme Ölçeği (SİAFBÖ)'nün lise örneklemine uygun olup olmadığını belirlemek için Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) uygulanmıştır. Çalışma sonunda,ergenlerde arttırılmış sorumluluk ile alt boyutları ve sürekli kaygı arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.Anne öğrenim düzeyi,baba öğrenim düzeyi ve ailedeki toplam çocuk sayısına göre arttırılmış sorumluluk düzeylerinin farklılaşmadığı saptanmıştır.Cinsiyet ve toplam aylık gelir düzeyine göre ise arttırılmış sorumluluk düzeylerinin farklılaştığı tespit edilmiştir. Cinsiyet,baba öğrenim düzeyi ve ailenin toplam aylık gelir düzeyine göre ergenlerde sürekli kaygı puan ortalamalarının farklılaştığı tespit edilmiştir.Anne öğrenim düzeyi ve ailedeki toplam çocuk sayısına göre ise ergenlerde sürekli kaygı puan ortalamalarının farklılaşmadığı tespit edilmiştir.Ayrıca,sosyo-demografik değişkenlere göre,sorumluluk inançlarını arttıran faktörleri belirleme ölçeğinin alt boyutlarından alınan puan ortalamalarının farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the relationship between the adolescents' inflated responsibility and trait anxiety and whether the levels of inflated responsibility and trait anxiety differ according to sociodemographic variables of adolescents.The population of the investigation is consisted of all 12th grade students attending at state high schools of Ministry of Education Konak and Karabağlar,in İzmir.The sample of the study is consisted of 230 girls and 167 boys, totally 397 students. The data was collected by Inflated Responsibility Beliefs Scale (SİAFBÖ) and Trait Anxiety (SKÖ) and questionnaire which was developed by the researcher.The data was analyzed by using SPSS 22 programme. The data was analyzed by Indepented Samples T-Test,Manova and Tukey Test.Correlation analysis and Pearson analysis were used.Confirmatory factor analysis was performed to determine whether it is appropriate to the Inflated Responsibility Beliefs Scale (SİAFBÖ) of the sample of high school level. According to the results,it was found that there was statistically significant relationship between inflated responsibility and trait anxiety of adolescents.There wasn't any statistically significant difference between inflated responsibility according to mother education level,father education level and the total number of children in the family.Also,it was determined that,inflated responsibility average score of the adolescents showed statistically significant differences according to gender and the family's monthly income. It was found that,trait anxiety average score of adolescents showed statistically significant differences according to gender,father education level and the family's monthly income.However,it was found that,trait anxiety average score of adolescents did not show any differences according to mother education level and the total number of children in the family.Also,it was examined that,whether the mean scores obtained from the sub-dimensions of SİAFBÖ do not differentiate according to socio-demographic variables.