Emek verimliliği ve ihracat ilişkisi: Türk İmalat Sanayi örneği
The relationships between exports and labor productivity: For example Turkish Manufacturing Sector
- Tez No: 430493
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYMUR AĞAZADE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, ihracat ve emek verimliliği ilişkisi Türk İmalat Sanayi örneğinde incelenmiştir. Çalışmada, 2005:Q1 ile 2015:Q2 dönemlerine ait üçer aylık veriler zaman serisi yöntemleri kullanarak araştırılmıştır. Emek verimliliği göstergeleri için, çalışan kişi başına üretim endeksi ve çalışan saat başına üretim endeksleri kullanılmıştır. Analizde öncelikle, Genişletilmiş Dickey-Fuller ve Phillpis-Perron durağanlık testleri uygulanmıştır. Durağanlık testleri sonucunda, bütün değişkenlerin birinci farklarında durağan oldukları tespit edilmiştir. Ardından Engle-Granger eşbütünleşme testi uygulanmıştır. İhracat ve emek verimliliği arasında uzun dönem ilişkisi incelenmiştir. Eşbütünleşme analizi sonucunda, değişkenler arasında uzun dönemli bir ilişkinin bulunduğu sonucuna varılmıştır. Son olarak, hata düzeltme modeli dâhilinde Granger nedensellik analizi yapılmıştır. Sonuç olarak, Türk İmalat Sanayi'nde emek verimliliğinden ihracata doğru pozitif ve tek yönlü nedensellik ilişkisi bulunmuştur. Türk İmalat Sanayi'nde Posner'in (1961) teknolojik açık teorisi ile Vernon'un (1966) ürün dönemleri teorilerinin verimlilik ve ihracat ilişkisine yönelik öngörülerini destekleyici sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between export and labor productivity were investigated in the Turkish Manufacturing Industry. The study uses time series analysis and quarterly data from 2005:Q1 to 2015:Q2. Production index per employee and production index per working hour were used as labor productivity indicators. Initially, Augmented Dickey-Fuller and Phillips-Perron unit root tests were applied. According to the result from unit root tests, all variables were found to be stationary in the first difference. Then, the Engle-Granger Cointegration test was applied. The existence of a long term relationship between export and labor productivity has been determined. Finally, Granger causality analysis which is to be included in the error correction model was implemented. As a result, a one way casuality relationship from labor productivity to export has been determined within the Turkish Manufacturing Industry. This finding supports Posner's (1961)“technological gap theory”and Vernon's (1966)“product life cycles theory”for the Turkish Manufacturing Sector.