Sekülerleşme sürecinin muhafazakâr kadın algısı üzerindeki etkileri
The effects of secularization on understanding conservative woman
- Tez No: 430494
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Sekülerleşme süreci, günümüzde sadece batı toplumlarını değil İslam toplumlarını da etkisi altına alan kaçınılmaz bir süreç olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu süreç, ülkemizde sekülerleşme ve muhafazakârlık ilişkisinin, sosyal bilimler alanında önemli bir yer işgal etmesine neden olmuştur. Diğer taraftan muhafazakârlığın çok boyutlu bir kavram olması, içinde din, gelenek ve aile değerleri gibi pek çok öğeyi barındırması bu kesim için daha geniş araştırmaların yapılmasını gerekli kılmaktadır. Birey bazında toplumsal değişimin en açık tezahürleri ise kadın üzerinden görünür olmaktadır. Nitekim yeni bir kimlik inşası sürecindeki günümüz muhafazakâr kadını oldukça sancılı bir süreçten geçmektedir. Seçmiş olduğumuz konu başlığı, ülkemizde muhafazakâr kadının değişimini ve bu değişime neden olan faktörleri ana hatları ile ortaya koyması bakımından önemlidir. Ayrıca tezimiz, Sürmene ilçesinde muhafazakâr kadın algısını ortaya koymaya çalışmış bir alan çalışmasını da kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
Secularization process is an inevitable process that influences not only the western societies but also the Muslim societies where Islam is dominant as a religion. This process has caused the relationship between secularization and conservatism to draw a significant amount of attention in social sciences. On the other hand, the fact that conservatism is a multidimensional concept that includes various factors such as religion, traditions and family values has necessitated carrying out more extensive studies in this field. The most obvious manifestations of social changes on the basis of individuals become most visible through women. Hence, conservative women in the recent era, who are in search for a new identity, undergo a difficult process. This study is significant in terms of showing the changes of the conservative woman and the factors that cause this change. Furthermore, this study includes a field survey in order to examine the concept of conservative woman in the district of Sürmene.