Hanefî ekolünde Kitâb'a aykırılık gerekçesiyle Haber-i Vâhid ile amel edilmemesi
Di̇sregardi̇ng Khabar-i̇ wahi̇d, accordi̇ng to Hanafi̇ school due to contradi̇cti̇on wi̇th Qur'an
- Tez No: 430520
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI YUNUS APAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Haber-i vâhidin Kur'ân'a arz edilmesi ve arz neticesinde Kur'ân'a aykırı olduğu tespit edilen hadisleri ele almaya çalıştığımız tezimiz giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş kısmında konunun önemi, amacı, kapsamı, yöntemi ve kaynaklarına ilişkin açıklamalar yer almaktadır. Birinci bölümde, hadislerin Kur'ân'a arzının mantığını daha iyi ortaya koyabilme adına,“Manevî Inkıtâ'”kavramı ve manevî ınkıtâ'a sebep olan durumlar, Pezdevî ve Serahsî'nin takip ettiği yol izlenerek“Muâraza”ve“Râvideki Kusur Sebebiyle Inkıtâ'”başlığı altında alınmaktadır. İkinci bölümde, çalışmamızın da asıl konusunu teşkil eden, genelde hadislerin özelde haber-i vâhidlerin Kur'ân'a arz edilme mevzusu, Hanefî usûl kaynakları çerçevesinde detaylı bir şekilde taranarak incelenmektedir. Bu bölüm de kendi içerisinde Sünnetin Kur'ân karşısındaki konumu ve hadislerin Kur'ân'a arzının gerekçeleri ve dayanakları şeklinde iki başlık altında incelenmektedir. Üçüncü bölümünde, Hanefî usûl ve fürû kaynaklarında Kur'ân'a aykırılık gerekçesiyle amel edilmeyen hadisler, ibâdât, muâmelât ve ukûbât şeklinde tasnife tabi tutularak fürûa yansımaları gösterilmeye çalışılmaktadır. Sonuç bölümünde ise araştırma neticesinde tespit edilen hususlar maddeler halinde kısaca özetlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Our thesis, in which we tried to discuss the matter of crosschecking (Arz) Khabar-i Wahid against the Qur'an and the hadeeths refused as a result, consists of entry, three parts and conclussion. At the entry, there are explanations about the importance, purpose, scope, method and sources of the subject. In the first part, in order to better present the logic of crosschecking the hadeeths against the Qur'an, the concept of“Inqita-i Manawiyyah”(Hidden Interruption) and the situations causing it, following the methodology of Pazdawi and Sarakhsi, are put under the title of“Muâraza”(Controversy) and“The Interruption Due to a Defect of a Narrator”. In the second part, being the main topict of our study, the subject of croschecking the hadeeths in general, khabar-i wahid in particular againts the Qur'an, is being examined while combing the fundamental Hanafi usûl (fundamental, base, main) sources throughly. This part is explored under two sub-titles,“Sunnah's place against the Qur'an”and“Reasons and supporting arguments of crosschecking Hadeets against the Qur'an”. As for the third part, the hadeeths which are not used for practice in the Hanefî usûl and fürû (branch, detail) sources, for the reason being contradictory to the Qur'an, are classified as ibâdât (worships), muâmelât (buying, selling, rents and companies etc) and uqûbât (punishments); and their reflections on the fürû are tried to be shown. In the conclusion, we shortly summerized the findings of our study item by item.