Ebü'l-Hasen Alî b. Saîd Er-Rüstüfağnî'nin Kitab-uz'Zevaid Ale'l-Fevaid adlı eseri bağlamında kelami görüşleri
The kalami views of Ebü'l-Hasen Ali b. Said Er-Rüstüfağni in the context of his book titled Kitâb-uz'Zevâi̇d Ale'l-Fevâi̇d
  1. Tez No: 941849
  2. Yazar: MEHMET EMİN GÖKTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN TAŞCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 407
Özet
Ebü'l-Hasen Alî bin Saîd er-Rüstüfağnî, Hanefi ekolüne bağlı, Mâtürîdî düşünce akımının ilk dönem kelâm alimlerindendir. Özbekistan sınırları içerisinde yer alan Semerkant'a bağlı Rüstüfağn'da doğmuş, Semerkant'a giderek eğitimini burada sürdürmüş ve h. 345 (m. 956) yılında vefat etmiştir. Ameli hususlarda Hanefi, itikadî hususlarda ise Mâtürîdî akımın sıkı takipçilerinden olduğu anlaşılmaktadır. Aynı zamanda İmam Mâtürîdî'nin öğrencilerinden olup, hocasına ait ekolün, Maveraünnehir bölgesinde yayılmasında büyük katkıları olmuştur. Biz bu çalışmamızda, tabakât kaynaklarında Rüstüfağnî'ye dair Kelâm ilmi ile alakalı eserlerinden biri olarak bahsedilen Arapça el yazma Kitab'uz-Zevaid Ale'l-Fevaid adlı eseri bağlamında, eserde bulunan Kelâmî görüşleri ele alacak ve bu konuları belli başlı kelâmi ekollerle mukayesesini yapacağız.
Özet (Çeviri)
Abu al-Hasan Ali ibn Said al-Rustufaghni was an early theological scholar of the Maturidi school of thought. He was born in Rustufaghn in Samarkand, within the borders of Uzbekistan, traveled to Samarkand, where he continued his education and died in 345 AH (956 AD). He died in 345 (A.D. 956). It is understood that he was a strict follower of the Hanafi school in practical matters and of the Maturidi school in theological matters. He was also one of Imam Maturidi's students and made great contributions to the spread of his teacher's school in the region of Maveraunnehir. In this study, in the context of his Arabic manuscript Kitab al-Zawaid al-Fawaid, which is mentioned as one of the works of Rustufaghni related to the science of Kalam in the sources of tanat, we will discuss the theological views in the work and compare these issues with the major theological schools.