Hastanelerin sağlık turizmi kapsamında tüketici odaklı yaklaşımla değerlendirilmesi: Samsun ili örneği
Evaluation of hospitals in the context of health tourism through consumer oriented approach: A case study of Samsun
  1. Tez No: 430543
  2. Yazar: YUSUF ZİYA AKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KURTULUŞ KARAMUSTAFA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Günümüzde bir taraftan insan ömrünün giderek uzaması, diğer taraftan da sağlıklı yaşam bilincinin oluşması gibi unsurlara bağlı olarak sağlık turizmine olan talep artmakta ve sağlık turizmine bağlı olarak yürütülen turizm faaliyetleri önemli bir gelir kaynağı haline dönüşmektedir. Bu çalışmanın amacı, sağlık turizmine yönelik hizmet sunumunun tüketici odaklı olarak değerlendirilmesine yönelik bilgi birikimine katkı sağlamaktır. Bu bağlamda, sağlık turizmi kapsamında Samsun ilinin medikal (tıp) turizm potansiyelinin belirlenmesi ve tüketici beklentileri çerçevesinde hizmet sunan hastanelerin performanslarının değerlendirilmesi yapılmaktadır. Bu çalışma, akademik olarak ilgili bilgiler sunanlara, planlayıcılara, politika belirleyicilere uygulamaya yönelik öneriler sunması açısından önemli görülebilir. Ayrıca bu çalışma medikal turizm alanında, müşteri beklentisi-hastane performansı konusunda yapılabilecek benzer nitelikteki çalışmalar için de bir ön çalışma niteliğinde görülebilir. Araştırmada birincil ve ikincil veri türleri kullanılmıştır. İkincil verilerin derlenmesinde alan yazından yararlanılmıştır. Birincil verilerin toplanmasında anket yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışmanın iki boyutu bulunmaktadır. Birinci boyutu, uygulanmış olan anketlerle, tüketicilerin sağlık hizmeti sunan kurum ve kuruluşlardan bekledikleri ve önemsedikleri unsurların ortaya çıkarılması iken, ikinci boyutu ise bu unsurlar açısından Samsun'da faaliyet gösteren hastaneleri tüketicilerin nasıl algıladıklarını belirlemektir. Araştırma kapsamında elde edilen veriler Önem-Başarım Analizi (ÖBA) yöntemi ile değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda hastanelerde hizmet kalitesini etkileyen faktörlerin birtakım demografik özelliklere göre farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the demand for health tourism has been increasing, depending on factors such as increasing prolongation of human life and awareness of a healthy lifestyle, on the other hand, tourism activities carried out depending on the health tourism is becoming an important source of income. The purpose of this study is to contribute to the existing literature about the provision of services for health tourism to assess with the consumer-oriented approach. In this context, determining of medical (medicine) potential of Samsun province and evaluating the performance of hospitals offering services in the context of consumer expectations are made in the scope of health tourism. This study can be seen important as it provides guiding information to literature academically and contribution to medical tourism planners, policy makers and practitioners. This study can also be seen as a preliminary study for similar studies that can be made in the field of medical tourism about customer expectations-hospital performance. In the study, primary and secondary data types are used. The literature has been benefited for the compilation of secondary data. In the collection of primary data survey method was used. This study has two extents. First one, with surveys being implemented, showing the expectations of consumers from the organizations and institutions within the scope of health tourism and to reveal of elements that they care about, the second one is how consumers perceive the hospitals operating in Samsun in terms of these elements. The data obtained within the scope of research was evaluated with the Importance-Performance Analysis (IPA) method. As a result of the study, it has been found that a number of factors affecting the quality of service in hospitals, varies according to different demographic characteristics.