Nevşehir'de faaliyet gösteren konaklama işletmelerinin çağdaş finansman teknikleri ile ilgili bilgi ve kullanım düzeyleri üzerine bir araştırma
A study on the levels of konowledge and usage of contemporary financial techniques in accommodation enterprises operating in Nevşehi̇r
  1. Tez No: 430544
  2. Yazar: İBRAHİM DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERVİŞ BOZTOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez çalışması, Nevşehir'de faaliyet gösteren konaklama işletmelerinin çağdaş finansman teknikleri ile ilgili bilgi ve kullanım düzeylerini araştırmak için yapılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde turizm endüstrisi ve konaklama işletmeciliği, ikinci bölümünde çağdaş finansman teknikleri hakkında teorik bilgilere yer verilmiştir. Çalışmanın uygulama kısmı ise; geçmişte yapılmış çalışmalar doğrultusunda katılımcıların demografik özelliklerini ve çağdaş finansman teknikleri ile ilgili bilgi ve kullanım düzeylerini tespit etmeye yönelik olarak hazırlanmıştır. Bu kapsamda Nevşehir'de faaliyet gösteren Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca verilmiş 61 adet işletme belgeli konaklama işletmesi tespit edilmiştir. Anket uygulaması, konaklama işletmeleri yöneticilerine ve işletme bünyesinde çalışan muhasebe müdür ve personellerine uygulanmış olup, çalışmanın uygulama süreci söz konusu 61 adet konaklama işletmesine anket formlarının elden ve e-posta ortamından ulaştırılmasıyla tamamlanmıştır. Elde edilen bulgulara göre; konaklama işletmelerinin sahip oldukları oda sayıları arttıkça, işletme yöneticilerinin çağdaş finansman teknikleri hakkındaki bilgi düzeylerinde de artışın olduğu belirlenmiştir. Yine iş tecrübeleri fazla olan katılımcıların finansal kiralama ve barter sistemi hakkındaki bilgi düzeylerinin yüksek olduğu görülmüştür. İşletmedeki pozisyonlara bakıldığında katılımcılar içerisinde muhasebe ve mali işler müdürlerinin leasing, factoring, opsiyon ve barter hakkında gelişmeleri daha fazla takip ettikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This purpose of this study is to research knowledge and usage levels of modern financing techniques in accommodation enterprises operating in Nevşehir.In the first part of the study, theoretical information are given about tourism industry and business accommodation whereas in the second part about modern financing techniques are given. The practice part of the study is designed to assess the demographic characteristics and usage levels of participants of modern financing techniques in the line of the earlier studies. In this context, 61 accommodations which operate in Nevşehir and have business license given by Ministry of Culture and Tourism have been identified. Survey application has been completed within the entity applied to employees accounting manager and staff, implementation of the work upon receipt of the hand of those 61 accommodation establishments in the questionnaire and e-mail environment.According to the results obtained; as the number of the rooms of accommodation enterprises increases, information and usage levels about contemporary financing techniques of accommodation businesses managers increases. Another finding showed that, participants having more work experience have high level of knowledge about leasing and barter system. Considering the position in the business, it has been determined that accounting and finance managers in participants follow more the improvements about leasing, factoring, options and barter.