Sağlık turizmi kapsamında medikal turizm ve Türkiye'deki uygulamalar üzerine bir araştırma; İstanbul ve Ankara örneği
Medical tourism within health tourism and an investigation concerning the applications in Turkey; İstanbul and Ankara example
  1. Tez No: 239264
  2. Yazar: SERAP AKASYA AKDU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. RAMAZAN PARS ŞAHBAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın amacı, sağlık turizmi kapsamında ele alınan medikal turizm vemedikal turizmin Türkiye'deki uygulamalarını inceleyerek özel hastanelerin medikal turizmekatkısını ve uygulama biçimlerini analiz etmek ve Türkiye'deki mevcut durumu ortayaçıkarmaktır. Medikal turizm, uzmanlaşmış cerrahi ve diğer tedavi şekillerine ihtiyaç duyanhastalar için turizm endüstrisiyle işbirliği içinde düzenlenen özel tıbbi tedavi ve seyahat turlarıolarak genişçe tanımlanabilir. Araştırmanın evreni Ankara ve İstanbul'da faaliyet gösterenözel hastaneler olarak belirlenmiştir. Araştırma kapsamında hazırlanan anket 120 özel hastaneyetkilisine araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Bu kapsamda araştırmaya katılanhastanelerin sadece %15,4'lük bir kısmına medikal turizme yönelik hasta geldiği, sadece %6,8'i sundukları sağlık hizmetlerini turistik faaliyetlerle birleştirdiği ve % 6,8'inin medikalturizm faaliyetlerini bir paket tur dâhilinde gerçekleştirdiği ortaya çıkmıştır. Buna karşınhastanelerin % 92,3'lük önemli bir çoğunluğunun Joint Commission International (JCI) veInternational Organization for Standardization (ISO) gibi ulusalararası standartlara uygunhizmet sunduğunu gösteren belgeye sahip olduğu ve %97,4'ünün medikal turizm faaliyetleriiçin dünya standartlarında yeterli teknolojik donanıma sahip oldukları görülmüştür.Araştırma sonunda elde edilen bulgular ışığında Medikal turizmin Türkiye'dekimevcut durumu ortaya konmuş, sağlık turizmi kapsamında ele alınan medikal turizmfaaliyetlerinin Türkiye'deki uygulamalarını ve elde edilen geliri arttırarak, medikal turizmsektöründe rakip ülkelerin önüne geçirebilecek çözüm önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this investigation, medical tourism within health tourism and examine theapplications of medical tourism in Turkey and by analyzing the help and the styles ofapplication of private hospitals for medical tourism to expose the extant situation in Turkey ispurposed. Medical tourism can be widely defined as, special medicinal therapy and journeytours that are organized in a cooperation of tourism industry for the patients who needprofessional surgical and other therapy styles. The investigation universe is appointed as theprivate hospitals in Ankara and Istanbul. In this coverage the hospitals that join theinvestigation get only %15,4 of patient about the medical tourism, only %6,8 of hospitalscombined their health service with touristic activities and %6,8 of hospitals arranging theirmedical tourism activities in a package tour is organization is appeared. For all that %92,3important majority of hospitals have an Accreditation certificate that show they have a servicesuitable for the international standards and %97,4 of hospitals have enough world standardstechnological rigging for their medical tourism activities is seen.According to findings obtained in the result of investigation extant position of Medicaltourism in Turkey is exposed, by making more revenue and its applications in Turkey ofMedical tourism organizations that are taken up including in health tourism, solutionproposals are improved to pass on from rival countries in the Medical tourism sector.