Bistech geçişinin varantlara getirdiği yenilikler ve varant yatırımcılarının deneyimlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 430552
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENOL BABUŞCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Borsa İstanbul A.Ş. ile NASDAQ arasında imzalanan stratejik işbirliği kapsamında gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda, BİST bünyesinde yer alan tüm piyasaların tek bir işlem platformu üzerinden hizmet vermesi hedeflenmektedir.30.11.2015 tarihinde, belirlenen anlaşma koşulları çerçevesinde BISTECH uygulaması yürürlüğe girmiştir. Bu anlaşma, beraberinde piyasamız için birçok değişikliği barındırmaktadır. İşlem saatleri, fiyat marjları, yeni pazar yapılanmaları gibi pek çok değişiklik yaşanmıştır. Piyasa uzmanlarının pek çoğu, bu değişiklikleri“devrim”niteliğinde kabul etmekte ve özellikle işlem saatlerinin artmasının uluslararası piyasalar ile uyum kapsamında yapıldığını belirtmektedirler. BISTECH geçişinden önce“Kurumsal Ürünler Pazarında”işlem gören varantlar artık;“Kolektif Yatırım Ürünleri ve Yapılandırılmış Ürünler Pazarında”işlem görmeye başlamıştır. 2015 yılı itibariyle piyasa yapıcı kurumlar tarafından ihraç edilen dayanak varlık sayısının artmasıyla birlikte, varantlara duyulan ilgi bir nebze de olsa artmıştır. Çalışmamın ilerleyen bölümlerinde ayrıntılı olarak bahsedilen dayanak varlıklar ile yatırımcılar, yurt dışı endekslere dahi yatırım yapabilme olanağı bulmuşlardır. Çalışmada, BISTECH geçişinin yanısıra, varant yatırımında bulunmuş bireysel ve kurumsal yatırımcılara da yer verilmektedir. Özellikle“zaman değeri”kavramı ve bu kavramın yatırımcılar üzerindeki etkisinden bahsedilmektedir. Çalışmanın son bölümünde ise, yatırımcıların varant işlemlerinden bekledikleri getiri oranı ve gerçekleşen kar ya da zarar üzerinde durulmaktadır. Varant yatırımcılarına yol gösterici bilgiler ve deneyimler sunabilmek, bu çalışmanın temel amacıdır.
Özet (Çeviri)
As a result of studies conducted by strategic cooperating signed between BIST and NASDAQ, located in the BIST structure is intended to serve the entire market through a single trading platform.On 30.11.2015, BISTECH application in accordance with the predetermined conditions of the agreement entered into force. This agreement contains a number of changes to our market with it. There have been many changes such as, trading hours, the price margins, new market structures. Many market experts accept to these changes“revolution”in the form and in particular the increase in hours of operation indicate that scope of compliance with international markets. Before BISTECH transition, warrants which traded in“Corporate Products Market”now, they will be traded in“Collective Investment Products and Structured Products Market”. As of 2015, interest in warrants also increased a little bit with the increasing number of underlying assets issued by market makers institutions. Investors had oppurtunity to invest international indexes via the underlying assets which we will talk about later. In my study, I will mention individual and corporate investors who have experienced to invest in warrants, besides the Bistech transition. Especially, I will mention the concept of“time value”and its impacts on the investors. The final part of the study, I will concentrate on realized gains and losses and return rate which the investors expect from warrant trading. The sole purpose of this study is provide guidance and experience to the investors.