UMS 1 UMS 7 açısından finansal tabloların sunuluşunun incelenmesi: Türkiye ve İngiltere örnekleri
In terms of ias 1 ias 7 analysis of financial statements presentation: Samples from Turkey and the United Kingdom
  1. Tez No: 430553
  2. Yazar: ZEYNEP GÜRKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NALAN AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
Bu araştırmanın konusunu Uluslararası Finansal Raporlama Standartları oluşturmaktadır. Bu araştırmada UMS 1 Finansal Tabloların Sunuluşu ve UMS 7 Nakit Akış Tabloları Standartları açısından finansal tabloların sunuluşunun incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda öncelikle uluslararası finansal raporlama düzenlemelerinin güncel durumu hakkında literatür incelemesi yapılmış daha sonra İngiltere ve Türkiye den hisse senetleri borsada işlem gören örnek işletmelerin 2012 ve 2013 yıllık hesap dönemlerine ait tam set finansal tabloları ve dipnotlarının içerikleri analiz edilerek UMS 1 ve UMS 7 standartlarına ilişkin değerlendirilmiş ve finansal tabloların hazırlanış ve sunuluşlarına dair mevcut durumun tespiti yapılmıştır. Ayrıca, araştırma kapsamındaki işletmelerin finansal raporlama ve sunuma ilişkin uygulama farklılıkları analiz edilmiştir. Bu araştırma; UMS 1/ TMS 1 standardına ilişkin; işletmelerin finansal tablolarının genel kuralları, yapı ve içerikleri, UMS 7/TMS 7 ilişkin olarak ise, nakit akış tablosu ile sağlanan bilgiler, nakit akış tablosunun sunumu, nakit akışlarının raporlanması ve nakit akışlarının netleştirilmesi ile ilgili eğilimlerin tespitine ek olarak, işletmelerin finansal tablolarının hazırlanması ve sunumumda UMS 1/TMS 1 ve UMS 7/TMS 7 standartlarının gereklerini büyük ölçüde yerine getirdiklerini, finansal tabloları ve dipnotlarını kapsamlı olarak ve özenle hazırlanmış olduklarını, yerel muhasebe mevzuatı ve uygulamalarının finansal tablo formatları üzerinde belirleyici etkisinin bulunduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca bu araştırma; işletmelerin finansal tablolarında geçmişe yönelik düzeltme ve uygulama yapmaktan kaçındıklarını, muhasebe politikaları ve tahminlerinde değişiklik yapmak konusunda çekimser davrandıklarını, dipnotlarda stoklara ilişkin verilen bilgiler konusunda genel açıklamalar ile yetindiklerini ve bazı finansal tablo unsurlarını Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (UFRS) kapsamında birbirine benzer ya da aynı şekilde raporlamış olduklarını, bazı unsurlar için ise farklı uygulamaları tercih ettiklerini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this research constitutes the International Financial Reporting Standards. In this research presentation of financial statements was aimed to investigate in terms of standards IAS 1“Presentation of Financial Statements”and IAS 7“Cash Flow Statements”. First, the literature review was conducted on the current situation of international financial reporting regulations. Then the contents of full set financial statements and notes of sample British and Turkish companies quoted in stock exchanges in annual accounting period 2012 and 2013 were analyzed related to IAS 1 and IAS 7 and the determination of the current situation concerning the preparation and presentation of financial statements was made. In addition, the application differences have been analyzed regarding financial reporting and presentation practices of the companies under research. This research has revealed that companies fulfill a large extent the requirements of the IAS 1 and IAS 7 standards in preparing and presenting their financial statements, also companies' financial statements and notes were comprehensively and carefully prepared and there is a decisive effect on the financial statements formats of local accounting regulations and practices in addition to the identification of trends with regard to IAS 1; the general rules the structure and contents of financial statements of the companies and regarding the IAS 7/TMS 7; the information provided with the cash flow statement, the presentation of cash flow statement, and clarification and reporting of cash flows. Besides on the scope IFRS overview for some elements have shown that they prefer to use different applications.