BISTECH teknolojisine geçilmesinin pay ve borçlanma araçları piyasası teminatlarına etkisi
Impact of the transition to the BISTECH technology on collateral of equity and debt securities market
- Tez No: 807166
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAAN İRFAN ÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Maliye, Banking, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı, BISTECH Teknolojisi'ne geçilmesinin Pay ve Borçlanma Araçları Piyasası Teminatlarına etkisini, tüm yönleriyle ortaya çıkarmak ve tartışmaktır. Bu amaçla takas sistemlerinin işleyişi açıklanmış, kurulan teminat mekanizmaları incelenmiş, bu mekanizmaların nasıl kullanıldığı ve önemli bir risk yönetimi aracı olan teminatların yeterliliği ve ilave bir teminat mekanizmasına ihtiyaç olup olmadığı gibi konular araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to find out and discuss the impact of the transition to the BISTECH technology on collateral of equity and debt securities market instruments. To that end, the functioning of settlement systems are explained, collateral mechanisms established are examined, issues such as the usage of these mechanisms, the adequacy of collateral that is an important risk management instrument and a potential need for an additional collateral mechanism are investigated. To that end, such key words as settlement, settlement systems, collateral, collateralization structures and adequacy of collaterals are determined.