Stok maliyet yöntemlerinde Vergi Usul Kanunu ve TMS-2 stoklar standartı uygulamalarının karşılaştırılması ve iki işletme uygulaması
  1. Tez No: 430559
  2. Yazar: MEHVEŞ EYLÜL AYRAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NALAN AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Üretim işletmelerinde işletmenin sürekliliğini etkileyen en önemli varlık kalemlerinden biri stok unsurudur.Bu doğrultuda, stok maliyet yöntemlerinde TMS-2 Stoklar standartı ile Vergi Usul Kanunu uygulamalarını karşılaştırmak ve iki uygulama arasındaki farkları ortaya koymak bu yüksek lisans tezinin amacını oluşturmaktadır.Söz konusu uygulama farkları, stok kalemini büyük ölçüde etkilemekte ve finansal tablo kullanıcılarının kararlarında etkili olmaktadır. TMS-2 ve vergi mevzuatının işletmelerde stokları ilgilendiren çeşitli işlemlere yaklaşımları prensipte çok farklı olmakla birlikte, bu durum stok maliyetinde büyük farklar yaratabilmektedir.Buna bağlı olarak çalışmada amaçlanan, TMS-2 Stoklar standartının maliyet yöntemlerinde, vergi mevzuatına göre daha gerçekçi ve güvenilir sonuçlar sunduğunu göstermektir.Çalışmada stok maliyet yöntemlerine, stok maliyetlerinin her iki uygulama açısından hesaplanmasına, uygulama farklılığı sebebiyle ortaya çıkan geçici fark ve ertelenmiş vergi kavramınlarına yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
In production business, one of the most significant asset item is the inventories component.The purpose of this study is to introduce and compare the practices of TAS-2 Inventories standard and Tax Procedure Law.These relevant differences in practices have a huge impact on inventories and they also have an effect on the decisions of the users of financial stataments. As well as, the approachments of these two practices are disparate in various operations related to inventories, that situation may cause big differences in the cost of inventories.Accordingly, this master's thesis aims to demonstrate that in inventories cost methods TAS-2 Inventories Standard creates more realistic and reliable results than tax legislation.Hereby, important issues such as calculating the inventory cost in terms of both applications, cost methods, temporary difference and deffered tax concepts generated due to differences in these applications, and inventory valuation will be under debate.