Küresel krizin Türk dış ticaretine etkilerinin analizi
The impact analysis of global crisis on Turkish foreign trade
  1. Tez No: 430566
  2. Yazar: İZZET KÖKSAL DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADALET HAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Küreselleşen dünyada ülkelerin kendilerine özgü veya dış kaynaklı ekonomik problemler dolayısıyla yaşamış oldukları ekonomik krizlerin etkisinin büyük yıkıcı sonuçlar yarattığı bilinmektedir. Bu çalışmada ilk olarak kriz kavramı ve ekonomik kriz türleri bir başlık altında incelenmiştir. Kriz kavramı ve türleri açıklandıktan sonra Dünya ekonomisinde bölgesel ya da küresel çapta büyük etkiler yaratan krizlerin kronolojik sıralamasına yer verilmiştir. Sonraki bölümde Türkiye ekonomisinin yaşamış olduğu krizlerin nedenleri ve ülke ekonomisine etkilerinin üzerinde durulmuştur.Sonuç olarak 2008 Küresel Finansal Krizi'nin Türkiye'nin dış ticaret rakamlarınaetkisini bölgesel ve sektörel olarak inceleyen bir bölüme yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
It has been known that the effect of economıc crisis occuring because of countrys' own economical problems or external economical problems' countries experienced creates devastating results in globalising world. Firstly the crisis concept and types of economical crisis have been prospected under the same title in this study. Chronological sort of economical crisis that had huge effects on world economy regionally and globally have been given place after explaining crisis concept and types. There in after effects' and reasons' of economical crisis which occured in Turkey have been surveyed. As a result the chapter has been included analyzing the effects of Global Financial Crisis on Turkish Economy both regional and sectoral basis.