İç mimari ve çevre tasarımı sunumlarında simülasyon tabanlı görsel efektlerin sağladığı olanaklar, kısıtlamalar ve çözüm önerileri
The possibilities, constraints and solution suggestions of simulation driven visual effects' impact on interior architecture and environmental design presentations
  1. Tez No: 430565
  2. Yazar: ERSİN ERTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN TEPECİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, İç Mimari ve Dekorasyon, Fine Arts, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu tez, iç mimari sunumlarında simülasyon tabanlı görsel efektlerin etkisini araştıran disiplinlerarası bir çalışmadır. Burada iç mimari ve çevre tasarımı sunumlarında pek çok simülasyon elementinin bir arada yönetilebilmesi, gerçekçi simülasyon sonuçları elde edebilme ve varolan simülasyon programlarındaki sorunların ortaya çıkarılması ile bu bağlamda yeni bir simülasyon programının gerekliliği sorgulanmıştır. Mimar veya iç mimarların sunumlarında en çok kullandığı simülasyon tiplerinin kumaş, çim, kürk, su, duman ve kalabalık olduğu varsayılmış, bu elementler üzerinde durulmuştur ve bu varsayımların nedeni ise daha önce bu alanda yazılmış akademik tezlerin genelde bu elementler üzerinde durmuş olmasıdır ve bu araştırmalar giriş bölümünde de özetlenerek sıralanmıştır. Teze simülasyonla ilgili pek çok terimin açıklanmasıyla başlanmıştır. Bunun nedeni birbirine yakın duran kavramların farklılıklarının ortaya konmasıdır. Ardından bilgisayar simülasyonlarının tarihçesine ve bununla bağlantılı olarak mimari animasyonun gelişim sürecine değinilmiştir. Böylelikle iç mimari sunumlarında görsel efektlerin kullanım nedenleri de farklı teoriler ve araştırmalar karşılaştırılarak açıklanabilmiştir. Bilgisayar simülasyonun temel birimi olan partiküllerin çalışma mantığından da bahsedildikten sonra tezin uygulama ağırlıklı olan kısmına geçilmiştir. Bu kısımda simülasyon özelliğine sahip olan programlardaki bu elementlerin yaratım süreci incelenmiş ve en çok kullanılan simülasyon özelliklerine de sahip programlardan ikisi olan 3ds Max 2016 ve Maya 2016 ile bir çevre tasarımı konsepti üzerinde görsel efekt uygulamaları yapılarak çıkan sonuçlar analiz edilmiştir. Ayrıca analizin daha objektif olabilmesi için tasarımcıların doldurması amacıyla bir anket taslağı da burada gösterilmiştir. Analiz sonucunda ortaya çıkan problemlerin giderilmesi için yeni bir mimari simülasyon programı konsepti olan“FFCC”sunulmuştur. Bu program konseptinin sunumunun ardından da araştırmanın teorik ve tarihsel çerçevesinde sunulan fikirlere tekrar değinilerek bir genel sonuca gidilmiş, önerilerde ve okuma tavsiyelerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The master thesis you are about to read is a research about the impact of simulation-driven visual effects on interior architecture and environmental design presentations. Managing variety of simulation elements, achiving realistic simulations and revealing the problems in simulation programs and concordantly questioning a necessity of new simulation program have been researched in the context of architectural visualization. It has been assumed that the most used simulation elements are created by not only interior designers but also architects are cloth, grass, fur, water, fume and crowd simulations, so this research has only focused on those ones. The main foundation for these assumptions are the academic researches that have been written before and they have been listed by summing up chronologically in the very beginning of thesis. At first, many terms which are related to simulation have been defined clearly. The main reason for doing this is to make distinction among the confusing terms which are very similar to each other. Having said that, the history of simulation and in conjunction with architectural animation have been expounded. In this way the main reasons of using visual effects in interior design and architecture could have been clarified by interpretting or comparing different approaches and researches. Particle, the fundamental element of computer simulation, has been explained after the reason section and subsequently the reader has been passed on to the practical part of thesis. In this section, typical workflow and creation of simulations in computer graphics softwares have been explained and cloth, grass, water, fume and crowd simulations have been implemented in an architectural concept by two of the most powerful and popular computer graphics softwares named 3ds Max 2016 and Maya 2016 . The results of this practice have been analyzed. Analyzing results have also revealed many problems of the simulation workflow thus some solutions have been suggested by explaining a new architectural simulation software concept named“FFCC”and a new survey concept for interior architectures which makes the research more objective. After presenting this new concept, the ideas, theories and approaches which have been mentioned in the first sections of thesis, have been compounded with the practical section once again, a general result that encapsulates the all research has been reached. Ultimately, recommendations and further readings can also be found in this final section.