Meslek yüksekokulu öğrencilerinin sosyal zeka ve iletişim becerilerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi
Students of the vocational school of social intelligence and investigation communication skills in terms of different variables
  1. Tez No: 430617
  2. Yazar: ÇİĞDEM ÜLKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ HAYDAR ŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma meslek yüksekokulu öğrencilerinin sosyal zeka ve iletişim becerilerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Tromso Sosyal Zekâ Ölçeği”,“İletişim Becerileri Envanteri”ve araştırmacı tarafından hazırlanmış, katılımcıların yaşlarının, cinsiyetlerinin, sınıf düzeylerinin, öğrenim şekillerinin, hali hazırda bir işte çalışıp çalışmama ve öğrenim gördükleri bölümlerinin sorulduğu kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Araştırma kapsamında toplanan veriler IBM SPSS 21 Statistics paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analizlerin değerlendirilmesinde p değeri anlamlılık düzeyi olarak p≤.05 kabul edilmiştir. Meslek yüksekokulu öğrencilerinin yaşları, Tromso sosyal zekâ ölçeğinden ve iletişim becerileri envanterinden aldıkları puanlar arasındaki ilişki Pearson Korelasyon Analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Meslek yüksekokulu öğrencilerinin Tromso sosyal zekâ ölçeğinden ve iletişim becerileri envanterinden aldıkları puanların yaşa, cinsiyete, sınıf düzeyine, öğrenim şeklinde, öğrenim gördükleri bölüme ve hali hazırda bir işte çalışıp çalışmamaya göre farklılaşmasının değerlendirilmesi bağımsız gruplar t-Testi kullanılarak analiz edilmiştir. Meslek yüksekokulu öğrencilerinin Tromso sosyal zeka ölçeğinden ve iletişim becerileri envanterinden aldıkları puanların öğrencilerin öğrenim gördükleri bölüme göre farklılaşması, her bir gruba düşen katılımcı sayısından dolayı nanparametrik bir test olan Kruskal Wallis H-Testi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda Tromso Sosyal Zeka Ölçeğinin sosyal farkındalık alt boyutundan alınan puanların cinsiyete göre farklılaştığı, kadınların erkeklere göre daha fazla sosyal farkındalığa sahip oldukları belirlenmiştir. İletişim Becerileri Ölçeğinin de bilişsel, duygusal ve davranışsal alt boyutlarından alınan puanların hem de ölçeğin geneline ilişkin toplam puanın cinsiyete göre farklılaştığı görülmüştür. Meslek yüksekokulu öğrencilerinin sosyal zeka puanları ile iletişim becerileri puanları arasında da pozitif yönlü anlamlı ilişki olduğu belirlenmiştir. Meslek yüksekokulu öğrencilerinin Tromso Sosyal Zeka Ölçeğinden ve İletişim Becerileri Envanterinden aldıkları puanların sınıf düzeyine, öğrenim gördükleri bölüme, öğrenim şekline ve hali hazırda bir işte çalışıp çalışmamaya göre farklılaşmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was conducted for students of vocational school to their social intelligence and communication skills with the aim of examining the different variables. In the study, the data collection as tool was applied“Tromso Social Intelligence Scale”and“Communication Skills Inventory”.In addition to prepared by the researchers used another personal information form to learn the participants' age, gender, grade level, learning style, department whether they work or not. The data gathered during the study were analyzed using IBM SPSS 21 Statistics package programme. Evaluation of the analysis of p value has been recognized as p≤.05 significance level. Years of vocational school students, according to received scores relationship between the Tromso Social Intelligence Scale and Communication Skills Inventory were analyzed using Pearson's correlation analysis. Vocational school students Tromso Social Intelligence Scale for the Assessment of Communication Skills and age, gender, grade level, learning style, and the department of studying differentiated according to the scores obtained from the inventory were analyzed using independent samples t-Test. Vocational school students from Tromso Social Intelligence Scale and Communication Skills differentiation according to the department they are studying students' scores obtained from the inventory, which is a nonparametric test because of the number of participants per each group were analyzed using Kruskal Wallis H-Test. According to the researching consequence, as a result of Tromso Social Intelligence Scale's social awareness subscale scores differed by gender, social awareness and social awareness is determined to have more women than men. Tromso Social Intelligence Scale's social awareness subscale scores were obtained to gender. As a result, the scores differed according to gender and women compared to men is determined to women have more social awareness to men. Communication Skills Scale cognitive, emotional and behavioral subscale scores obtained from differentiation by sex showed that the total score and the overall scale. Vocational school students' between of their Social Intelligence and Communication Skills scores were determined to be positive significant relationship. Vocational school students, from Tromso Social Intelligence Scale and Communication Skills Inventory scores obtained it was not concluded that different than grade level, education programs, learning style, department whether they work or not.