Finansal başarısızlık riskine etki eden faktörlerin incelenmesi: Borsa İstanbul'da bir uygulama
Investigating the factors affecting financial distress risk: A application on borsa Istanbul
  1. Tez No: 430620
  2. Yazar: GÖKÇE AKPINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı finansal başarısızlık riskine etki eden işletmeye özgü faktörlerin saptanmasıdır. Çalışma kapsamında; 2011 ila 2013 yılları arasında Borsa İstanbul‟da yer alan 46 adet imalat işletmesi incelenmiştir. Çalışmada finansal başarısızlık göstergesi olarak farklı Altman Z skor modelleri uygulanmıştır. Altman Z skoru (Z1) ve Düzeltilmiş Altman Z skorunun (Z2) finansal başarısızlık göstergesi olarak kullanıldığı çok faktörlü modellerde; bağımsız değişkenlerle finansal başarısızlık riski arasında anlamlı ilişki saptanmıştır. İşletmelerin finansal başarısızlığına etki eden işletmeye özgü değişkenler olarak karlılık, kaldıraç, likidite, büyüklük, verimlilik, büyüme ve kar payı ödemesi kullanılmıĢtır. Elde edilen bulgulara göre; Düzeltilmiş Altman Z skoru (Z2) modelinin Türk imalat sanayi örnekleminde Altman Z skoruna (Z1) göre daha etkin bir model olduğu saptanmıştır. Bu çalışma üç bölümden oluĢmuĢtur. Girişin ardından birinci bölümde finansal baĢarısızlıkla ilgili temel kavramlar açıklanmıştır. İkinci bölümde, finansal başarısızlık tahmin yöntemleri ile ilgili yazın gözden geçirilmiĢtir. Üçüncü bölümde ise finansal başarısızlık riskine etki eden faktörler tek ve çok faktörlü modellerle analiz edilerek araştırmanın bulguları raporlanmıştır. Son olarak araştırmanın bulguları yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the factors affecting financial distress. In the study, it is examined by testing 46 Turkish manufacturing firms traded on Borsa Istanbul, from 2011 to 2013. In this study, different Altman Z-scores are employed as proxies for capital structure. Using Altman‟s Z-score (Z1) and Modified Altman‟s Z-score (Z2) as proxies for financial distress on the analysis, the significant relationship is found between independent variables used in models and financial distress. Profitability, leverage, size, liquidity, efficiency, growth and dividend yield are used as the firm‟s specific variables that affect financial distress. According to the obtained results Modified Altman‟s Z-score (Z2) conform to Turkish mabufacturing sample better than Altman‟s Z-score (Z1). The study is consisted of three sections. Following the introduction, the essentials of financial distress are explained in the first section. Relevant literature on financial distress forecast methods are reviewed in the second section. In the thirth section, the factors affecting financial distress are tested with univariate and multivariate models and the findings of the study are are interpreted in conclusion.