Çevrenin kasten kirletilmesi suçu
The criminality of intentional contamination of the environment
  1. Tez No: 430628
  2. Yazar: VOLKAN IŞIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN OLGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çevre; dünyaki canlıların üzerinde yaşadığı ve içinde bulunuğu, hava, toprak ve sudan oluşan sistem olarak tanımlanmıştır. Özellikle sanayi devriminden sonra dünya hızla kalkınmaya başladı. Teknolojik, kimyasal ve bilimsel gelişmeler beraberinde çevre kirliliğini getirdi. 1960 ve 1970'li yıllara gelindiğinde çevre kirliliğinin artık büyük boyutlara ulaştığı ve insanların sağlıklarını tehdit etmeye başladığı uluslararası camiada kabul edildi. Bir çok ülke çevre hakkını bir insan hakkı olarak tanıdı, anayasal ve yasal mevzuatlarında çevre hakkına yer verdi. Türk hukukunda çevre hakkı ilk kez, 1982 Anayasası'nın 3. bölümünde düzenlenen“Sosyal ve Ekonomik Haklar ve Ödevler”başlığı altındaki 56. maddesiyle koruma altına alınmıştır. 1982 Anayasası'nın 56/1. maddesinde,“Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir”ve aynı maddenin II. fıkrasında da,“Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek Devletin ve vatandaşların ödevidir”hükümleri yer almıştır. Çevre kirliliği ilgili bazı eylemler 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda suç olarak düzenlenmiştir. Bunlar; TCK'nın 181. maddesinde üzenlenen“çevrenin kasten kirletilmesi suçu”, TCK'nın 182. maddesinde üzenlenen“çevrenin taksirle kirletilmesi suçu”, TCK'nın 183. maddesinde üzenlenen“gürültüye neden olma suçu”ve TCK'nın 184. maddesinde üzenlenen“imar kirliliğine neden olma suçu”dur. Çevrenin kasten kirletilmesi suçunu düzenleyen TCK'nın 181. maddesinde iki farklı çevrenin kasten kirletilmesi suçu düzenlenmiştir. Birincisi ilk fıkrada düzenlenen; İlgili kanunlarla belirlenen teknik usullere aykırı olarak ve çevreye zarar verecek şekilde, atık veya artıkların toprağa, suya veya havaya kasten verilmesi suçudur. İkinci fıkrada düzenlenen diğer suç ise; atık veya artıkların izinsiz olarak ülkeye sokulması suçudur. Maddenin üç ve dördüncü fıkralarında cezayı ağırlaştırıcı nedenler sayılmıştır. Maddenin son fıkrasında ise; bu maddde deki fiilleri işleyen tüzel kişiler hakkında güvenlik tedbirine hükmedileceği düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Environment; one of the coolest creatures that live on and in the water, air, earth and meram within the system. The rapid development of the world, especially after the industrial revolution began. Technological, chemical and scientific advances in environmental pollution. İn the 1960's and 1970's, when the environmental pollution has reached major proportions and now people began to threaten their health was accepted in the international community. Many countries recognized as a human right, the right to the environment, environmental legislation has included the right to constitutional and legal. For the first time, the environment in the Turkish Law 1982 Constitution 3. in the section Social and Economic rights and duties under 56. item has been taken under protection. The 1982 Constitution of 56/1. in article,“everyone, have a healthy and balanced environment”and of the same item II. paragraph of says,“develop the environment, protect the health of the environment and prevent environmental pollution is the duty of the State and citizens.”provisions. Some actions related to environmental pollution as well as crime in the Turkish Penal Code with number of 5237. These are; TPC's 181. the crime he crime of purposely polluting the environment, TPC's 182. the crime of polluting the environment with negligence, TPC's 183. the crime of noise pollution and TPC of 184. in the article, the crime of pollution with reconstruction. The Environment regulates the TPC's guilty plea that deliberately Pollute 181. the two different environmental pollution crime on purpose in the article. The first is held in the first paragraph; contrary to applicable law with the specified technical procedures and to harm the environment, waste or residues into the soil, water or air is intentionally giving offense. Other crime held in the second paragraph; importation of waste or residues without permission is a crime. Aggravating the punishment in three and the fourth paragraph of the substance causes. The last paragraph of; this renders the verbs in the high legal persons about security measures to decide on.