Turgut Özal dönemi Türk dış politikasının siyasal liberalizm açısından analizi
Turgut Ozal period of Turkish foreign policy analysis from the perspective of political liberalism
- Tez No: 430632
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR ÖZDEN CANKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Siyasal liberalizm de birçok ideoloji gibi Batı tarafından Dünya'ya ihraç edilmiş bir politik anlayıştır. Türkiye'de zaman zaman liberal söylemler olsa da bu anlayış Turgut Özal ve Anavatan Partisi hükümetleri döneminde sağlam temellere dayandırılmış ve Türk dış politikasına yön veren bir akım olmuştur. Özal hem siyasi kişiliği hem de görüş ve düşünceleri ile Liberal sistemi Türkiye'de uygulamaya çalışmıştır. İktisadi liberalizm ile dış politika da kendine etki alanı açmaya çalışmıştır. Bu politikaların kalıcı olması içinde Siyasal Liberalizme vurgu yapmıştır. Türk Dış politikasının statükocu çizgisine karşı çıkan Turgut Özal İktidarı boyunca Türkiye'nin edilgen bir dış politika yerine Türkiye'yi etkin ve bölgesinde söz sahibi olan bir ülke konuma getirmeye çalışmıştır. Bu doğrultuda Türkiye'yi önce ekonomik sonra da siyasi bağlılıklar sağlayarak Türk dış politikasındaki arayışlara bir yenisini eklemiştir. Anahtar Kelimeler; Liberalizm, Siyasal Liberalizm, Türk Dış Politikası, Turgut Özal
Özet (Çeviri)
Political liberalism 'is also a political concept has been exported to the world by the West, like many ideologies. Turkey liberal rhetoric from time to time, though this understanding during Turgut Özal and the Anavatan Party and government have been based on the solid foundation that has been a flow direction of Turkish foreign policy. Ozal liberal system with both political figures, Turkey has also tried to implement ideas and thoughts. Foreign policy and economic liberalism has also been trying to open its domain. These policies have to be persistent emphasis in Political Liberalism. Active and passive instead of a say in foreign policy, the foreign policy of Turkey Turgut Ozal ruling against the status quo along the lines that Turkey has tried to bring a country. Ensuring economic and then political allegiance before adding another one to search in this direction is that the Turkish foreign policy. Keywords; Liberalism, Political Liberalism, Turkish foreign policy, Turgut Ozal