Türkiye'de liberalizm (1980-1999): Neo-liberal politikaların Türk politik-ekonomisine etkileri
Liberalism in Turkey (1980-1999): The effects of Neo-liberal policies of Turkish political-economy
  1. Tez No: 336368
  2. Yazar: MEHMET NECATİ CİZRELİOĞULLARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KEMAL UTKU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Economics, Political Science
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bütün Dünya Devletlerini etkisi altında bırakan liberalizm, 20. Yüzyılda dünya krizine girilmesiyle, müdahaleci devlet politikasını ortaya çıkarmış, devletin iktisadi ve siyasi alanlarda kendini yeniden yapılandırması gereksinimini doğurmuştur. Türkiye'de de 1970 yılına kadar uygulanan devletçilik politikası, enflasyon, döviz darboğazı, terör olayları, işçi olayları ve siyasi istikrarsızlıkların yaşanmasının ardından ülkenin daha da kötüye gitmesi, siyasi ve ekonomik alanlarda yeniden yapılandırılma gereksinimini doğurmuştur. Türkiye'de yaşanan siyasi istikrarsızlık ve toplumsal sorunların ekonomiyle birleşmesi, 1980 sonrası neo-liberal dönüşümü getirmiştir. Bu döneme kadar, liberalizmin etkili olamamasının nedeni ise, liberalizme yönelik girişimlerin, iktidar grupları ile örtüşememesi, oluşturulan liberal yapının Türkiye'deki siyasi ve ekonomik politikaların uygulanmasını tam anlamıyla gerçekleştirememesidir. Bu da ülkeyi daha zor duruma sokmuştur. Türkiye'de neo-liberal dönüşümün figürü olan Turgut Özal'la uygulanan 24 Ocak kararları ile Türk politik ekonomisinde tarihe geçen kararlar alınmış ve liberalleşme ekseninde yapısal dönüşüm sağlanmıştır. Bu dönüşüm 12 Eylül askeri darbesiyle uygulama alanı bulmuştur. Turgut Özal'la gerçekleştirilen neo-liberal politikalar ile ekonomi dış rekabete açılmış, özelleştirmeler yapılmış ve devlet küçültülmüştür. Bu durum ilk süreçte olumlu sonuçlar göstermesine rağmen, gerekli sosyal, siyasal alt yapı oluşturulmadan uygulanmak istendiğinden sonraki dönemlerde olumsuz sonuçların yaşanmasına neden olmuştur. Anahtar Sözcükler 1. Neo-liberalizm 2. Turgut Özal 3. 24 Ocak Kararları 4. 12 Eylül 4. Avrupa Birliği
Özet (Çeviri)
All world government that liberalism, when the crisis emerged, interfering with the government understanding of the 20th century. The results of government policies has emerged from the economic and political reconstruction. This process Turkey led to the economic crisis, political and social problems. This issues, inflation, foreign Exchange bottleneck, terrorist incidents, employee events and political inability. This process has led to further worsening of Turkey. After 1980, Turkey political instability and social problems in the economy have made the transformation of neo-liberal. The reason for this period made in the direction of liberalism; liberalism effective interventions, the ruling group in politics and the liberal structure of nonoverlapping, the implementation of economic policies more difficult situation the country died. The figure of the neo liberal transformation in Turkey is Turgut Ozal on 24 January with the history and the economy of the Turkish political liberalization with decisions on the axis of the transformation. This transformation has found application to the military coup on September 12.Turgut Ozal in the neo liberal policies carried out with foreign competition opened the economy, with customizations were made and Government has decreased. This is the first positive results in the process, although the social, political, infrastructure can be built next to the desired periods of negative results be applied has been inflicted. Key Words 1. Neo-liberalism 2. Turgut Özal 3. Decisions of 24 January 4. 12 September 5. European Union