İktisatta feminist bir bakış: 2000 sonrası dönemde kadın işgücünün ekonomideki yeri
A feminist standpoint in economy: The position of women's workforce in economy after 2000
- Tez No: 430637
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tezde kadın iş gücünün değerlendirilmesine 'Feminist İktisat' aracılığı ile değinilmiştir. Çünkü Feminist iktisat, kadını ekonomide görünmez kılan görüşlerin aksine eril nitelikli tüm uygulamaları yeniden gözden geçirerek sadece erkeğin değil, sadece kadının da değil fakat kadının da dâhil olduğu bir iktisat yaklaşımını savunmaktadır. Başta ana-akım iktisat ve diğer bilinen tüm iktisat yaklaşımlarında, kadın tecrübeleri çalışmalara yansımamış ve genellikle kadının dâhil olmadığı ekonomi modelleri üzerinde durulmuştur. En eski tarihten günümüze dek kadının erkekten hep bir adım geride oluşu ve bunun sadece iktisatta değil diğer tüm alanlarda da zihinlere işlenmiş olması toplumsal cinsiyet algısına dayanmaktadır. Dolayısıyla 'Feminist İktisat''ın yanı sıra 'Feminizm''in doğuşu da önem arz etmektedir. Buradan hareketle ilk bölümde Feminizm'in ortaya çıkışıyla toplumda kadına ait geçmişten günümüze tüm görüşlere değinilmiş olup, öncelikle kadının toplumdaki sosyal statüsü değerlendirilmiştir. Akabinde Feminist İktisat'ın ortaya çıkışı ve kapsamı işlenerek iş gücünde akılcılığın yanı sıra, kadının duygusallığının da üzerinde durulduğu ikinci bölüm ele alınmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise belirlenen dönemde kadın iş gücünün Türkiye ekonomisindeki yerine sektörler ele alınarak istatistikler eşliğinde değinilmiş ve kadının ekonomiye dâhil oluşundaki tüm etkenlere ilgili dönem içinde yer verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the evaluation of the female labor force have been mentioned through Feminist Economics because unlike ideas which make women invisible in the economy, by reviewing all applications qualified with masculine gender, Feminist Economics supports an economic approach included not just men, not just women but involved by women also. At first, in mainstream economics and all other known economic approaches, women's experiences were not reflected to the studies and generally focused on economic models which are not included women. From ancient times till today, the fact that women have been one step behind men and this has been placed in minds not only in economy but in all other areas based on social gender perceptions. So, ' birth of feminism' as well as Feminist economics have also importance. From this point of view, with the emergence of feminism all ideas from past to present about women in society have been addressed in the first chapter and social status of women in society have been evaluated first. After then, the emergence of feminist economics and its scope have been studied and rationality as well as woman's sensuality in the workforce have been discussed in the second part. In the last part of the study, by discussing sectors instead of women workforce of Turkey economy have been mentioned with statistics in the specified period and in the same period all factors about getting included women in economy have been studied.