Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Zihin Engellilerin Öğretmenliği Programı'nın içerik ögesinin mezun görüşlerine dayalı olarak değerlendirilmesi
- Tez No: 43064
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÖNÜL İFTAR(KIRCAALİ)
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de zihin engellilere yönelik öğretmen yetiştiren üç programdan biri olan Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Zihin Engellilerin Öğretmenliği Programı'nın içerik öğesini mezun görüşlerine dayalı olarak değerlendirmektir. Bu amaçla, programdan 1992-1994 yılları arasında mezun olmuş ve zihin engellilerin eğitimi alanında resmi özel eğitim kurumlarında çalışmakta olan 34 mezunun programın içerik öğesi hakkındaki görüşleri alınmıştır. Programın içerik öğesi beş boyutta değerlendirilmiştir. Bu boyutlar, (1) çocuk gelişimi, öğretmenlik meslek bilgisi, genel eğitim, özel eğitim, belirli derslerin ve becerilerin öğretimi, davranış ve sınıf kontrolü, seçmeli branş ve öğretmenlik uygulaması konulan ile ilgili edinilen bilgi ve beceriler, (2) programda yer alan ve mezunların öğretmenlik yaşamlarında en çok yararlandıkları dersler, (3) programa konulması önerilen konular ve dersler, (4) programda özel eğitim öğretmenliği alanı ile ilgili ders çeşidi ve bu derslerin haftalık ders saatleri, (5) özel eğitim öğretmenliği alanı ile ilgili derslerin yarıyıllara göre dağılımı şeklinde sınıflandırılmıştır. Araştırma betimsel yöntemle gerçekleştirilmiş olup veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen“Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Zihin Engelliler Öğretmenliği Programı'nın Değerlendirilmesi Anketi”kullanılmıştır. Araştırmada görüşü alman mezunlar, öğretmenlik meslek bilgisi, genel eğitim, özel eğitim, davranış ve sınıf kontrolü konuları ile ilgili edindikleri bilgi ve becerileri özel eğitim öğretmeni olarak çalışırken yeterli bulurken;çocuk gelişimi, belirli derslerin ve becerilerin öğretimi, seçmeli branş ve öğretmenlik uygulaması konuları ile ilgili edindikleri bilgi ve becerileri ise yetersiz bulmuşlardır. Mezunlar, öğrenim gördükleri programda almış oldukları derslerden, davranış değiştirme, özbakım becerilerinin kazandırılması, özel eğitim programlarının bireyselleştirilmesi, aile ve çevre eğitimi, öğrenme psikolojisi, özel eğitimde araç-gereç geliştirme, özel eğitime giriş ve okul öncesi eğitim derslerini alanda çalışırken en çok yararlanılan dersler olarak bildirmişlerdir. Birden fazla mezun tarafından programa konulması önerilen dersler, ilkokuma-yazma öğretimi, bilimsel araştırma teknikleri, fizyoterapi, eğitimde dramatizasyon, cinsel eğitim ve zihin engelli çocuklarda dil eğitimi dersleridir. Mezunlar, öğrenim gördükleri programın ders çeşidi, ders saatleri ve derslerin yarıyıllara göre dağılımlarını genel olarak yeterli bulduklarını ifade etmişlerdir. Elde edilen bulgular ışığında, yetersiz bulunan konularla ilgili derslerin içeriklerinin gözden geçirilmesi, bu derslerin uygulama ile desteklenerek özel eğitim öğretmenliği için işlevsel hale getirilmesi, son sınıfta yapılan öğretmenlik uygulamasının süresinin arttırılarak mezunların gerçek yaşamdaki çalışma ortamlarına uygunluk gösterecek şekilde yeniden düzenlenmesi ve programa bilimsel araştırma teknikleri, fizyoterapi, eğitimde dramatizasyon ve cinsel eğitim konularını içeren derslerin konulması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of the present study was to evaluate the content of the Special Education Teacher Training Program in Mental Retardation in Anadolu University, according to the graduates' opinions. For this purpose, 34 graduates of the program who graduated between 1992-1994 and work as a teacher of the mentally retarded children were included in the study. The content of the program was evaluated according to five dimensions. These dimensions were (1) course corttent of child development, teacher certification, regular education, special education, teaching of specific skills and concepts, behaviour management, minor specilization and practicum areas, (2) most beneficial courses offered in the program, (3) the new subjects and courses suggested by the graduates for the program, (4) the course selection and duration of the program, (5) distribution of the courses to the semesters. The study was conducted according to the descriptive method. The graduates stated that they found the knowledge and skills they had acquired about teacher certification, regular education, special education and behaviour and classroom management sufficient. However, they evaluated the knowledge and skills they had acquired on child development, teaching specific skills and concepts, minor specialization and practicum as insufficient. They also declared that the most beneficial courses for them in working with mentally retarded children were behaviour management, teaching self-care skills, individualization of special education programmes, parent training, psycology of learning, material development in special education, introduction to special education and early childhood education. Several graduates iiisuggested that teaching primary reading and writing skills, research methods, physiotherapy, drama in education, sex education and language teaching to mentally retarded children should be added to the program. Moreover, they found that the diversity of the courses that they had studied in the program and the course hours and the course distiribution were suitable. In the light of the gathered data, the following suggestions can be offered: (1) The content of the courses evaluated as insuffucient should be reanalyzed and should become more functional for special education teachers, (2) the duration of the practicum should be increased and practicum shold be reorganized considering the present teaching situations, (3) research methods, physiotherapy, drama in education and sex education should be added to the present program. IV