Sanayi işletmelerinde toplam kalite yönetimi ve ISO 9000 uygulaması (Borusan, Arçelik ve Asil Çelik'te durum)
- Tez No: 43066
- Danışmanlar: - -
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET İşletmelerde kaliteli mal ve hizmet üretme çabaları, özellikle İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra, kalitenin kontrol edilerek % 100 sağlanamayacağı görüşünün yerleşmesi ile değişik bir boyut kazanmıştır. Kalite sistemi oluşturarak kaliteyi yönetme yaklaşımı doğmuştur. Bununla birlikte kalite sadece üretimle sınırlı olmayıp tasarımdan, üretime, tüketiciye ulaştığı ana kadar geçen bütün aşamalarda ve satış sonrası hizmetlerde de sağlanmalıdır. Toplam Kalite Yönetimi, işletmelerin, tüketici isteklerine uygun mal ve hizmet üretmelerine yönelik bir yönetim tarzıdır. Toplam Kalite Yönetimi, işletmelere maliyet, kâr, hız avantajları ile birlikte artan rekabet gücü, tatmin olmuş tüketici ve buna bağlı artan pazar payı sağlamaktadır. Toplam Kalite Yönetimi'ne ulaşmada bir araç olan 'İSO 9000 Kalite Güvencesi Sistem Standartları" işletmelere kalite sistemi kurmada yol gösterici uluslararası standartlardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The effords of quality product and employment in administrations, especialy after the Second World War, it has got a new dimension by getting a thought that it won't be got % 100 quality by controlling. It is replaced the management of quality by getting the system of quality. Nevertheless quality isn't only limited by producing quality is current from desing to product and until arriving the customer, all ranks and the services after selling. Total Quality Management, is a method which is directed towards the product and employment which is suitable for the demand of customers in administrations. Total Quality Management, gets cost, profit, advantages of speed and high competition satisfied customers and in additional of those the portion of marketing is increased.“ISO 9000 Quality Assurance System Standarts”which gets to arrive Total Quality Management is an international standart which shows the ways of making quality systems to the administrations.